A Mol nem tud a Szurgut csereajánlatáról

Nem kommentálta az orosz Szurgutnyeftyegaz INA-Mol részvénycserére vonatkozó, a Handelsblattban megjelent feltételezést Somlyai Dóra, a Mol csoport magyarországi kommunikációs igazgatója.

A német Handelsblatt jegyzetírója úgy véli, az orosz Szurgutnyeftyegaz kivonulna a Mol-ból, ha a magyar cég átadja a horvátországi INA-ban lévő tulajdoni hányadát. Somlyai Dóra arra, hogy technikailag egyáltalán lehetséges-e a csere, elmondta: a horvát kormánnyal kötött részvényátruházási tilalom a részvényesi megállapodás részét képezi, ezt pedig a Mol nem hozhatja nyilvánosságra egyoldalúan.

A német lap jegyzetírója szerint a Mol így is, úgy is rosszul jár. Ha belemegy az alkuba, elveszíti horvátországi pozícióit, ha nem, marad az orosz fenyegetettség. A Szurgut bármikor megkísérelheti felvásárolni a Mol közel négyötödét, Horvátországban pedig a kormánynak ajánlott energiaipari együttműködésen keresztül keseríthetik meg orosz cégek a magyar olajtársaság életét.

A Mol január végén írta alá a horvát kormánnyal az INA-val kapcsolatos részvényesi megállapodás módosítását, amelyben a horvát kormány bizonyos átruházási korlátozásokat kért a Moltól. Így azt, hogy a Mol további öt évig ne adja el az INA-részvényeit. Ez az idő két évre csökken akkor, ha eközben nem kerül sor a Mol és a horvát kormány közötti tervezett INA-részvény cserére.

A Mol saját részvényeket adna a horvát állam tulajdonában lévő további INA-papírokért.Az INA-ban a horvát államnak 44,85 százalékos részesedése van, míg a Molnak, a múlt év őszén lezárult nyilvános vételi ajánlatának köszönhetően, 47,16 százalékos a tulajdoni hányada, a többi kisrészvényesek kezében van

A portfolio.hu más szempontból is elemezte az ügyletet: számítása szerint az INA 47 százalékos részesedésének értéke a jelenlegi tőzsdei árfolyam alapján kevesebb mint felét teszi ki a Szurgut által birtokolt 20 százalékos Mol-részesedés értékének. A csere tehát nem feltétlenül lenne előnyös a Szurgut számára.Ráadásul a Szurgut azért nem vásárol többet a Molból, mert a magyar céghez köthető baráti tulajdonosok nem adják el neki részesedésüket

Az osztrák OMV március végén jelentette be, hogy eladta a Molban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Szurgutnyeftyegaznak, az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró volt. Oroszországi elemzők szerint a cég a Kreml tanácsára, vagy nyomására vett Mol részvényeket, a hír meglepetést keltett ipari körökben.

Az orosz társaság akkori közleményében jelezte: a részesedés megszerzése jelentős lépés stratégiai céljának teljesítése felé, s az üzlet révén erősödni fog Európa energiaellátásának biztonsága.A Mol az ügyletnek finoman szólva sem örült, s hangsúlyozta, a tranzakciót követően is saját stratégiáját kívánja folytatni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.