A Mol lehet a kormány aranytartaléka, ha az IMF-tárgyalások zátonyra futnak?

Ha nem születne megállapodás az IMF-fel, az rossz üzenet volna a piacnak – mondta Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára, a tárgyaló magyar delegáció egyik tagja szerdán. Erre az esetre is van terv, a maradék nyugdíjvagyonnal, a Mol-részvények eladásával és az előző IMF-EU-megállapodásból maradt pénzekkel számolnak.

Mivel már bejelentettük a piacnak, hogy megállapodást szeretnénk aláírni az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ha nem születne ilyen megállapodás, az rossz üzenet volna a piacnak – mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció egyik tagja a The Wall Street Journal (WSJ) üzleti napilapnak adott interjúban szerdán. Kijelentette: meglátjuk majd, hogy mi lesz a legjobb megoldás a két félnek.

Pleschinger Gyula elmondta: Magyarország hajlandó megfontolni egy úgynevezett készenléti hitelmegállapodást, az IMF azon hiteleszközét, amely szigorúbb feltételrendszert ír elő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország szeretné elkerülni az olyan intézkedéseket, amelyek hátráltatnák az ország adósságcsökkentő és növekedési terveit.

Baj esetére aranytartalékkal is rendelkezik Magyarország – derül ki a Wall Street Journal cikkéből. Ha minden kötél szakad, dobra verhetjük a Mol-pakettet, bevethetjük a magánnyugdíj-megtakarítások utolsó forintjait, és hozzányúlhatunk a múltkori IMF-hitel fel nem használt részéhez.

A lap Nátrán Rolandot, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkárát idézi cikkében, aki szerint a jegybanki betétként elhelyezett, az EU-IMF korábbi hiteléből maradt összeg felhasználható, de az állam finanszírozhatja magát a Mol-részvénycsomag értékesítésével és a maradék nyugdíjvagyonnal.

A Portfolio.hu számításai szerint a Mol-részvénycsomag jelenlegi értéke 380 milliárd forint. A kormány ezt az euróösszeget a korábban lehívott, de fel nem használt IMF-hitel terhére fizette ki. A magyar állam a részvénycsomagon eddig 25 százalékot bukott (nem realizált veszteség), de ha figyelembe vesszük, hogy euróval fizetett a csomagért, és azóta gyengült a forint, akkor a veszteség már 37 százalékot tesz ki.

A helyettes államtitkár által említett második "tartalék", a jegybanknál elhelyezett devizabetét (korábbi IMF-hitelből megmaradt) összege valahol 1,5 milliárd euró körül lehet (480 milliárd forint), miután a magyar állam ebből vette meg a most újra eladásra belengetett Mol-részvénycsomagot. (Emlékezetes, a kormány tavaly nyáron már felvetette a "bevételek növelése érdekében többek között a Mol-részvénycsomag egy részének értékesíthetőségét".)

A Portfolio elemzői megjegyzik, hogy azt nem tudni pontosan, hogy az államhoz tavaly átkerült nyugdíjvagyonból mennyi pénz maradt, pár százmilliárd forint jöhet szóba. Vagyis a helyettes államtitkár által említett tételek összesen körülbelül 1000 milliárd forintos tartalékot nyújtanak az államnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.