A Mol csendben átadja a gázüzletét?

A magyar kormány, ahol csak teheti, az állami Magyar Villamos Műveket hozza helyzetbe a hazai gázpiacon. Ehhez szinte minden téren azt a Molt nyomja le, amelynek vezetője még a szocialista időkben is inkább a Fideszhez húzott. A magyar olajmulti most is szinte szó nélkül tűri saját térvesztését.

Az utóbbi időben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a magyar kormány a Mol hagyományos tevékenységi körébe tartozó gázpiaci feladatokat az eddig csak árammal foglalkozó Magyar Villamos Művekre (MVM) kívánja testálni. Ez többek között arra utalt, hogy noha a Mol elvileg magáncég - igaz, augusztustól várhatóan negyedrészig ismét állami lesz -, tevékenységének kereteit nagy részben az állam határozza meg illetve "engedi".

Gázvezeték keresztezi Agaraknál az örmény-iráni határt
Gázvezeték keresztezi Agaraknál az örmény-iráni határt

Az év elején például kiderült, hogy a hazai gázvezeték-fejlesztések mögött álló, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. helyett - kormányzati hátszéllel - az MVM kívánja megépíteni a Magyarország és Szlovákia között tervezett gázvezetéket. Annak ellenére, hogy az FGSZ több éven át tárgyalt a megépítésről a szlovák társvállalattal.

Igaz, tavaly némi zavar támadt az FGSZ és a szlovákok között, mivel kiderült: magyar részről alig jelentkeztek gázkereskedők a vezeték kapacitásának majdani kihasználására. Ebből az a következtetés vonható le, hogy a vezeték megépítése elsősorban Szlovákiának fontos, másrészt hogy a piac - számos, más országokkal létesített gázvezetékes kapcsolatunktól eltérően - nem termeli ki a százmilliárdos bekerülési költségeket. A vezeték ilyen esetben is megépülhet, de csak akkor, ha az érintett kormányok a területükre eső árat beépítik a gázárba. Arra vonatkozólag, hogy végül is Magyarországon - akár az MVM, akár az FGSZ beruházása mellett - a vezeték költsége beépül-e a gázárba, mindmáig egyik érdekelttől sem kaptunk választ. Az MVM nemrég bejelentette vezetéképítési szándékát, amire az FGSZ-nél lapunknak későbbi választ ígértek.

Iparági pletykák meglehetős egyértelmű képet festenek arról, miért is lehet fontos az MVM-nek illetve a Fidesz-kormánynak a magyar-szlovák gázvezeték megépítése.

Eszerint a kulisszák mögött az utóbbi években sok bírálat érhette a Molt amiatt, hogy a gázvezetéképítési megbizásait rendre a hozzá közel álló, tavalyig áttételesen részint offshore-jellegű (luxemburgi) hátterű (azóta az ügyvezető által tulajdonolt) Olajterv nyeri meg. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az Olajtervnek évtizedes vezetéképítési gyakorlata van, és a Mol a munkáit rendre megpályáztatta.

Ugyanakkor sokan nem csodálkoznának, ha az MVM majdan kiírandó pályázatán immáron nem az összes szakértelemmel felruházott, a Molhoz közel álló Olajterv, hanem a szintén mélyreható építőipari tapasztalatokkal bíró, de inkább a Fideszhez kötődő gazdasági hátországhoz sorolt Közgép nyerne. (Nemrég a Közgép elnöke lett a hátország egyik igen zárkózott vezető alakjaként számon tartott Nyerges Zsolt szolnoki ügyvéd.)

De nem csak ez az egyetlen jel. Az FGSZ áprilisban a Kelerrel együtt sajtótájékoztatón jelentette be, hogy júliustól beindítja a hazai „gáztőzsdét”. A múlt héten viszont hasonló „szervezett gázpiac” létesítésére a kormány - szokás szerint csak körülírva, de egyértelműen - az MVM-et bízta meg.

Míg az FGSZ egyelőre ehhez sem kíván semmiféle megjegyzést tenni, az MVM-nél lapunknak megerősítették az állami holding ilyetén szándékait. Indoklásuk szerint Magyarországnak a régiós szerepéből fakadóan lehetősége van egy olyan földgáz-kereskedelmi platform kialakítására, amely elősegítheti azt, hogy a közép-európai régió földgázpiacait összekapcsoljuk mind fizikailag – a csatlakozó vezetékek megépítésével –, mind pedig a rendelkezésre álló földgázmennyiség aktív kereskedelmével.

A jelek szerint a kormány több más ponton is a gázpiac felé kívánja tolni az MVM-et. Úgyszintén az állami áramtársaság adhatja el például azt a 200 millió köbméter gázt, amit az MVM tulajdonosi jogait birtokló, egyben az energetika szabályozásáért felelős Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy nemrég kiadott rendeletével a felhalmozott stratégiai gázkészletekből feleslegesnek, eladhatónak ítélt.

Fellegi Tamás egyébként holnap pont az MVM-ben tart sajtótájékoztatót. A piac ennek kapcsán arra számít, hogy szintén az MVM lesz a Mol orosz kézből, félezermilliárdos költségvetési tartalék igénybevételével kivásárolt 21 százalékának új állami tulajdonosa.

Ahhoz képest, hogy az MVM így a Moltól nyer pozíciókat, a Fidesszel - még az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása idején is - közmondásosan jó viszonyt ápoló Hernádi Zsolt Mol-vezér ez ellen nem kel ki. Sőt, ha csak teheti - mint láthattuk a Szurgutnyeftyegaz-ügylet kapcsán is - üdvözli a kormány lépéseit. Hírek szerint ugyanakkor a molos hátország berzenkedése hatással lehet a kormányzó Fidesz meghatározó embereivel ápolt viszonyra, így Hernádi Zsolt Orbán Viktorhoz fűződő személyes jó kapcsolatára is.

Mindez tehát valószínűleg egy nagyon hosszú történet kezdete.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.