A magyar EU-döntés a térség befektetői 'sztorija'
A meghirdetettnél magasabb összegben értékesített a másodpiaci hozam alatt 3 hónapos diszkontkincstárjegyet az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti rendszeres szudai aukcióján.
A 3 hónapos diszkontkincstárjegyek 7,14 százalékos átlaghozammal keltek el, 6 bázisponttal alacsonyabban a legutóbbi, pénteki másodpiaci referenciahozamnál. Az előző heti értékesítés hozamánál 15 bázisponttal lett alacsonyabb a mostani.
Az ÁKK a február közepe óta megszokott 50 milliárd forint értékben hirdetett meg jegyzésre 3 hónapos diszkontkincstárjegyet. A 2012. augusztus 8-án lejáró papírra az elsődleges forgalmazók 152,02 milliárd forint ajánlatot tettek, szemben a múlt heti 84,72 milliárd forinttal.
Az ÁKK a meghirdetettnél 10 milliárd forinttal magasabb összegben fogadott el ajánlatokat és 60 milliárd forintért értékesített 3 hónapos diszkontkincstárjegyet. Az előző aukción az értékesítést 15 milliárd forinttal 65 milliárdra emelte meg az ÁKK.
Idei mélypontjára, az év eleje óta először 500 bázispont alá csökkent szerdára a londoni piacon a magyar államadósság-törlesztési kockázatra kínált biztosítási tranzakciók árazása.
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint az IMF/EU-tárgyalások megkezdésének kilátása továbbra is kedvező hatással van a magyar befektetési termékek piacára.
Az egyik vezető londoni adósságpiaci adatszolgáltató, a Markit Financial Information Services adatai szerint az irányadó ötéves futamidejű magyar állampapírok törlesztési leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) a szerdai londoni jegyzést 493 bázispontos középárfolyamon kezdték.
A Markit szerdai kimutatása szerint egy hét alatt 75 bázisponttal lettek olcsóbbak az ötéves magyar szuverén kötvénykötelezettségek CDS-kontraktusai.
Jelentősen javult a cég által a tágabb értelemben vett közép-kelet-európai térség szuverén adósságára kidolgozott CDS-index egésze is, amely szerdára 7 bázisponttal, 2,46 százalékkal 278,08 bázispontra csökkent.
Ez egy hét alatt 14,78 bázispontot süllyedt, vagyis ezen a mércén Magyarország túlteljesítette az index egészét.
Egy másik nagy londoni CDS-piaci adatszolgáltató, a CMA szerdai kimutatása szintén 500 bázispont alatti magyar CDS-árazást jelzett: e cég számítási módszere alapján a magyar szuverén devizakötvény-kötelezettségek törlesztésbiztosítási tranzakciói a szerdai londoni kereskedésben 494-495 bázispont környékén mozogtak.
A szerdára kialakult magyar CDS-árazások azt jelentik, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 500 ezer euró alatti éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciókat a londoni piacon.
A magyar CDS-árfolyamok ez év első kereskedési hetében még 750 bázispont feletti rekordokon jártak, így az év eleji szintnél most hozzávetőleg 250 ezer euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási díja.
A CDS-tranzakciók árazása jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.
A CMA számítási modellje alapján a jelenlegi magyar CDS-középárfolyam azt mutatja, hogy a piac 29 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy "törlesztésleállási esemény" öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében.
A piac ezen a mércén biztonságosabb adósnak tartja Magyarországot több euróövezeti tagállamnál.
A CMA számításai szerint Portugália esetében a piaci szereplők jelenleg 56 százalékos halmozott nem törlesztési esélyt áraznak ötévi távlatra. Írországgal kapcsolatban ez a halmozott kockázat 38, Spanyolország esetében 34, Olaszország esetében pedig 32 százalék körüli a CMA szerdai kimutatása alapján.
A BNP Paribas bankcsoport felzárkózó térségi elemzőstábja befektetőknek összeállított helyzetértékelésében úgy fogalmazott: a közép-kelet-európai országcsoportban a CDS- és egyéb kockázati árazások javulása szempontjából Magyarország lett a "sztárszereplő", miután az Európai Bizottság döntése nyomán reális kilátássá vált az új finanszírozási programról szóló IMF/EU-tárgyalások megkezdése.
A ház szerint a brüsszeli döntés volt "a múlt hét nagy sztorija" a térségi piacokon, és a fejlemény piaci utórezgései várhatóan még eltartanak egy ideig.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői közölték, hogy a ház által vezetett kormánykötvény-index felzárkózó piaci modellportfoliójában Magyarország volt a heti éllovas: a forint 5,2 százalékot erősödött egy hét alatt, a modellportfolión belüli kormánykötvény-részindex hozama pedig 85 bázisponttal csökkent.