A Lufthansa-sztrájk: több járatot töröltek Ferihegyen, Németországban káosz

A Lufthansánál hajnalban kezdődött munkabeszüntetés miatt eddig hét ferihegyi járatot töröltek. Németországban pillanatok drámaivá vált a helyzet, a cég szóvivője már katasztrofális következményekről beszélt.

A sztrájk miatt az érkező 13 járat közül négyet, az ugyancsak 13 induló közül pedig reggelig hármat törölt a légitársaság. Szilágyi Károly, a Budapest Airport (BA)szóvivője elmondta, hogy az érintett járatok utasait a Lufthansa partner légitársaságai segítségével elszállítja a célállomásokra.

Hozzátette, hogy az utasoknak kisebb-nagyobb késékre fel kell készülniük. További információt a légitársaság képviselőitől kaphatnak a ferihegyi utasok, a járatok indulásáról pedig a www.bud.hu honlapon tájékozódhatnak.

A Lufthansa diszkont cégét, a Germanwings-et is érinti a munkabeszüntetés, de a társaság még pénteken azt közölte, hogy helyettesítő menetrenddel a járatok többségét elindítja. A Budapest Airport honlapja szerint a két érkező és két induló Germanwings járat közül még egyet sem töröltek.

A helyzet azonban egyre rosszabb Németországban. Óráról-órára, egyre nagyobb méreteket ölt hétfőn a német légiközlekedés, illetve a Lufthansa légitársaság történetének eddigi legnagyobb, hajnalban kezdődött sztrájkja.

Kora délelőttig több száz Lufthansa-járatot töröltek a legnagyobb németországi repülőtereken. Egyedül a frankfurti nemzetközi repülőtéren csaknem 150 járat maradt ki, a munkabeszüntetés eddig több ezer utast érintett. A legnagyobb német, illetve európai légitársaság szóvivője hétfőn délelőtt katasztrofális következményekről beszélt.

Elismerte, hogy hasonló méretű munkabeszüntetés még nem volt a naponta mintegy 150 ezer utast szállító Lufthansa életében. Klaus Walther ugyanakkor közölte, hogy a légitársaság vezetője jogszerűtlennek tekinti a sztrájkot, ezért azt megtámadta a frankfurti munkaügyi bíróságon. Határozat 24 órán belül várható.

A négy napra tervezett munkabeszüntetést a légitársaság pilótáit tömörítő Cockpit szakszervezet jelentette be, miután eredménytelenek voltak az anyavállalattal a bérek 6,4 százalékos emeléséről, továbbá a munkahelyek garantálásáról még az elmúlt évben kezdett tárgyalások. A négy napra előirányzott munkabeszüntetés a Lufthansát, annak egyik leányvállalatát, a Germanwingset, továbbá a Lufthansa Cargót érinti, értesülések szerint több mint 4 ezer pilóta vesz részt benne.

Az eddigi járatkimaradások az ország legnagyobb repülőterein - így a frankfurti, a hamburgi, a kölni, a müncheni és a berlini repülőtereken - eddig mindenekelőtt a belföldi, valamint az Európán belüli járatokat érintették, de a nap folyamán a sztrájk fokozatosan terjed át a tengeren túli járatokra is.

A korábbi hírek arról szóltak, hogy a Lufthansa pilótái a külföldről Németországba tartó járatokat még lebonyolítják, a repülőtéri illetékesek azonban azt közölték, hogy a munkabeszüntetés több külföldről induló járatott is érintett. Több repülőtéren - mindenekelőtt a frankfurtin - a pilóták tüntetést kezdtek követeléseik alátámasztására.

A négy nap alatt - hacsak közben nem jön létre megállapodás - előreláthatólag több mint 3200 bel-, illetve külföldi járat esik ki. A légitársaság vezetése közölte, hogy hajlandó engedményekre a munkahelyek meghatározott időre szóló garantálásában, követeli ugyanakkor, hogy a Cockpit álljon el egyik legfőbb, a munkahelyek védelmét célzó követelésétől.

Nevezetesen attól, hogy különösen a külföldi járatok lebonyolítását a vállalat ne adja át a rosszabbul fizetett leányvállalatoknak. Ezt azonban a szakszervezet elutasította, attól tartva, hogy a munkahelyek külföldre történő kitelepítése több száz pilóta állásába kerülhet.

A légitársaság közölte, hogy a már megvett repülőjegyeket az utasok más járatokra cserélhetik át vagy sztornírozhatják, illetve vasúti közlekedésre válthatják át. A német vasút bejelentette, hogy sűrítette járatait. A Lufthansa légitársaság vetélytársai - köztük a Ryanair és az Air Berlin - többször is jelezték, hogy készek a Lufthansa-utasok fogadására.

A négy napra tervezett munkabeszüntetés legkevesebb 100 millió eurós veszteséget okozhat az elmúlt időszakban a válság, valamint az utasszám visszaesése miatt amúgy is jelentős profitcsökkenéssel küszködő légitársaságnak.

A tárgyalások egyelőre nem folytatódtak. A szakszervezet képviselői hétfőn közölték: csütörtök után mindenképpen tovább kívánnak tárgyalni követeléseikről, amennyiben azonban nem jön létre megállapodás, újabb munkabeszüntetésekre kerülhet sor. Egy hétfő délelőtti felmérés szerint a német lakosság 70 százaléka nem ért egyet a Lufthansa pilótáinak, illetve a szakszervezet követeléseivel, és ellenzi a sztrájkot. A légitársaság pilótái kimagasló fizetéssel rendelkeznek.

 

 

Berlinben is földön maradt sok utas
Travellers wait at a Lufthansa help desk counter in the departure hall during a strike by Lufthansa pilots Berlin's Tegel Airport February 22, 2010. About 800 flights per day will be cancelled over a four-day period, as pilots at Deutsche Lufthansa went on strike on Monday after last-ditch attempts to reach a compromise failed over the weekend. REUTERS/Fabrizio Bensch (GERMANY - Tags: TRANSPORT CIVIL UNREST EMPLOYMENT BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.