A legtöbb cég a létszámleépítést választja
A 337 nemzetközi felsővezető megkérdezésével készült felmérés eredményei szerint a táraságok 60 százaléka már végre is hajtott leépítést az elmúlt hónapokban - mondta Havas István. A cégek 44 százaléka IT racionalizálást hajtott végre, 42 százalékuk pedig az alkalmazotti juttatásokat ésszerűsítette - tette hozzá.
Dezse Margaret, az Ernst & Young tranzakciós tanácsadási üzletágának vezetője az eredmények alapján arról beszélt, hogy az elmúlt hónapokban a legnagyobb visszaesést az ingatlanpiac, a fémipar, a bányászat, a banki szektor, az autóipar és a biztosítók szenvedték el, míg a válság legkisebb mértékben a gyógyszeripart és a biotechnológiát sújtotta. A legérzékenyebben érintett tevékenységek a fúziók és akvizíciók, az értékesítés és marketing, a kutatás-fejlesztés, valamint az információtechnológia voltak - tette hozzá.
Havas István kifejtette: a megkérdezett cégvezetők által középtávon tervezett lépések közül a leggyakoribbak a vállalat melléktevékenységeiből történő tőkekivonás, az alaptevékenység körében végrehajtott stratégiai felvásárlások, a tevékenységek olcsóbb helyszínekre történő kihelyezése, valamint a kulcsfontosságú beszállítókkal kötött stratégiai szövetségek voltak.
A vezérigazgató kitért arra is, hogy a válság közepette a hosszú távú vállalati sikerhez véleményük szerint az szükséges, hogy a cég fokozottan koncentráljon likviditási pozíciójára, körültekintően kezelje kockázatait, helyezzen hangsúlyt a technológiai fejlesztésekre, innovációra, vezessen be egyértelmű stratégiai döntéshozatalt, fektessen be az ügyfelek lojalitásába, végül vegye figyelembe a fenntarthatóság szempontjait. Utóbbiról hozzátette: hosszú távon nem luxus, hanem kitörési lehetőség lehet.
Havas István szerint a gazdasági válságot részben a rövid távú gondolkodás, "a negyedévről negyedévre való profitnyomás" idézte elő. A cégvezető szkeptikus volt azonban azzal kapcsolatban, hogy ez megváltozna.