A kormány véget vet a túl édes életnek
Eltérő mértékű népegészségügyi termékdíjat vetne ki a kormány a töményen sózott és cukrozott élelmiszerekre és italokra – tudta meg a Világgazdaság.
Azokat az élelmiszereket vették föl a listára, amelyek só- és cukortartalma az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet tudományos vizsgálatai szerint meghaladja az egészségügyi határértéket. Ez nagy kockázatot jelent a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél.
A jövő januártól bevezetendő termékdíjat úgynevezett egyfázisú forgalmi adóként a gyártósorról lekerülő termékekre és az országba bekerülőkre vetnék ki. Mértéke termékenként, azok só- és cukortartalmától függően változna.
Előkelő helyet kaphat a listán a palackozott jeges tea - melyből Magyarországon évente 400 millió liter fogy -, a kóla, az összes cukrozott üdítőlé, a koffeint és cukrot tartalmazó energiaitalok. (Az energiaitalok egy literére például 200 forint lenne a termékdíj.) A cukrozott, aromákat tartalmazó termékhez hasonlóan nincs hasznos anyag a 30 százalék cukrot tartalmazó dobozos jégkrémekben és – a kakaóvajjal készült csokoládékon kívül – a többi édességben, kivéve a diabetikus termékeket. Termékdíjat rakhatnak a sós levesporra, a chipsféleségekre és a sós ropogtatnivalókra is.
A korábbi elgondolásokhoz képest szűkül a megadóztatásra javasolt terméklista. Nem kerültek föl rá a hamburgerek, a készételek és az alkoholféleségek.
A díjból 20-30 milliárd bevételt várnak. Ennek egy része népegészségügyi célokra (egészségmegőrzés, központilag szervezett szűrővizsgálatok, oktatás stb.), másik részéből pedig az ágazatban dolgozók bérét növelnék.