A kormány nem eladásra utasította, hanem vizsgálatra kérte a Molt
A horvátok gazdaságon kívüli eszközöket vetettek be azért, hogy a Mol érdekeltségeit, befolyását visszaszorítsák – jelentette ki Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában.
E lépések között említette a nyílt politikai támadásokat, Slavko Linic horvát pénzügyminiszter a Mol elleni nyilatkozatait, illetve azt, hogy eljárást kezdeményeztek Hernádi Zsolt vezérigazgató ellen.
Megjegyezte: 2009-ben, amikor megköttetett a Mol–INA-szerződés, mindkét fél komoly feltételeket vállalt. A magyar fél teljesítette is ezt, mintegy 3 milliárd forintot fektetett be akkor, amikor a világválság miatt volt olyan időszak, mikor csak ebből tudtak bért fizetni a horvátok. Ezzel szemben a horvát fél csak részben teljesítette a kötelezettségeit, ezért több, a szerződésben rögzített előjogától „meg is szabadult” – tette hozzá.
Giró-Szász András felhívta a figyelmet arra: a kormány nem arra utasította a Mol menedzsmentjét, hogy adja el az INA-részvényeket, hanem arra, hogy vizsgálja meg a tranzakció lehetőségét. A menedzsment abban érdekelt, és erre törvényi kötelezettsége is van, hogy csak profitábilisan értékesítheti a tulajdonrészt. A magyar kormány megérti azt, ha egy nemzeti kormány szeretné saját irányítása alá venni a stratégiai vállalatokat, ennek azonban vannak az európai kultúrkörben elfogadott lépései. A magyar kormány is ezt követi, és ezt várja el a horvát partnerétől is – szögezte le.
Arra a felvetésre, hogy a jövő évi büdzsé tervezete az ellenzék szerint választási költségvetést vetít előre, Giró-Szász András azt mondta: választási költségvetésnek azt nevezik, ha a kormány osztogatásba kezd, elengedi az egyenleget, és elszáll a hiány, az államadósság. A 2014-es költségvetés tervezete ugyanakkor fenntartja mind az államadósság csökkenő pályáját, mind a 3 százalékos költségvetési hiányt. Kiemelte, hogy utóbbi kapcsán októberben és jövő februárban monitoringozza az Európai Unió Magyarországot, óriási hiba lenne ennek nem megfelelni, miután Magyarország kilenc év után végre kiszabadult a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól – hangoztatta a kormányzóvivő.
A kormány már két éve világossá tette, hogy a konszolidáció és az alrendszerek átalakítása azt eredményezi, hogy egészségügyre, oktatásra, közbiztonságra, felzárkóztatásra, gazdaságfejlesztésre több jut. És azt látjuk a 2014-es költségvetés tervezetében, hogy ezekre a területekre 8-12 százalékkal többet irányoznak elő, mint az előző évben – magyarázta Giró-Szász András. (Forrás: Hirado.hu)