A kormány miatt drágulnak a biztosítások

Egy csapásra véget vetett a gépjármű- és lakásbiztosítások évek óta tartó díjcsökkenésének az idén januártól bevezett biztosítási adó.

Azok az autósok, akik idén június végén kötöttek új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb), átlagosan 16 százalékkal fizettek többet azoknál, akik fél évvel korábban szerződtek – derül ki a Netrisk internetes biztosítási alkusz adataiból. Mindössze hat hónap alatt az átlagdíj 19 900 forintról 23 122 forintra nőtt. Az áremelkedés még drasztikusabb, ha a tavaly őszi kgfb-díjakkal vetjük össze: azok az autósok, akik akkor kötöttek új szerződést, január elsejétől átlagosan feleannyit fizetnek, mint ha most kellene megállapodniuk valamelyik biztosítóval.

A drágulás egyik oka, hogy már az autósok felénél a biztosítás évfordulója év közben van, a többségnél azonban egyelőre hiányzik a rutin, nem tudják, mikor válthatnak biztosítót, cserélhetik le szerződésüket egy kedvezőbb konstrukcióra. Év közben az ügyfelek mindössze 12 százaléka vált biztosítót, míg az év végi kgfb-kampányban arányaiban háromszor ennyien kötik újra szerződésük.

Öt év múlva viszont már lényegében mindenkinek év közben lesz díjfordulója, ezért a probléma később nagyobb is lehet. Bizakodásra ad viszont okot, hogy – ahogyan korábban az év végi váltások esetében, úgy az évközi kgfb-piacnál is – lassan emelkedik a biztosítót váltók száma – mondta sajtótájékoztatóján Sebestyén László, a Netrisk vezérigazgatója.

Nem csak a kgfb lett azonban drágább. A casco biztosítások idei első féléves átlagdíja 11 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a lakásbiztosítások pedig 5,5 százalékkal kerültek többe, mint tavaly ilyenkor. – Főként a casco esetében tapasztalhatjuk, hogy az idén januárban bevezetett biztosítási adó jelentős részét a biztosítók kénytelenek tovább terhelni az ügyfelekre – mondta Sebestyén László.

Korábban mind a casco, mind a lakásbiztosítás esetében évek óta csökkentek a díjak. Kérdés, hogy ez a törés csak az új biztosítói teher egyszeri hatása, vagy egy hosszabb távú trendforduló első jele, amit a káradatok további alakulása is alapvetően befolyásolhat – tette hozzá a biztosítási alkusz vezérigazgatója.

A biztosítási adót idén januártól vezették be, és az ügyfélre vetik ki a szerződés díja alapján a casco, valamint a vagyon- és baleset-biztosítások esetében. Az adó mértéke a casco-szerződéseknél a díj 15 százaléka, míg a vagyon-, így például a lakásbiztosítások, valamint baleset-biztosításoknál pedig tíz százalék lesz. Az ennél kisebb mértékű átlagos díjemelkedés azt jelenti, hogy a teher egy részét lenyelték, magukra vállalták a biztosítók, a díj csökkentésével részben kompenzálták az új közterhet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.