A kínaiak nem tettek le a szolnoki citromsavgyárról
A város részéről közleményben fejtették ki, hogy a kínai cég képviselői július 19-24. között Szolnokon jártak, amely során ismét elkötelezték magukat a beruházás mellett, s ezt megerősítették a város valamint a beruházásnak helyszínt biztosító ipari park vezetőinek is. Szalay Ferenc polgármesternek lapunknak kifejtette a BBCA a hazai hírekkel ellenére egyáltalán nem mondott le a projektről, s változatlan az együttműködési szándékuk. (Korábban Li Rong Jie, a BBCA elnöke a megjelent sajtóhírekre reagálva levélben erősítette meg, hogy ők csak Szolnokkal tárgyalnak, és soha nem állt szándékukban más településen felépíteni a gyárat.)
A közlemény kitér arra, hogy a látogatáson a felek meghatározták a közeljövőben végrehajtandó konkrét feladatokat. Ismereteink szerint nem csupán újabb "megerősítő" tárgyalás zajlott a felek között. A BBCA emberei ezúttal egyeztettek a Magyar Fejlesztési Bank képvilseőivel, s e mellett a beruházáshoz szükséges hatástanulmányt is elindították.
A Napi Gazdaság június 26-án arról írt, hogy valószínűleg meghiúsul a Szolnokra tervezett citromsavgyár-beruházás, és a kínai befektetők Belgiumban vagy Magyarország egy másik településén - Péten, esetleg Miskolcon - hozzák létre európai gyártóbázisukat. A lap értesülései szerint 2012 végéig már biztos nem, de az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem épül citromsavgyár Magyarországon, miután a magyar fél nem teljesítette vállalásait például a kiamalt beruházás címet sem kapta meg, és hiányzik a szükséges - mintegy 4 milliárd forintos - önerő is.
Ugyanakkor a lap korábbi állításával ellentétben a kínaiak által feltételül szabott kiemelt beruházás státust már régen megkapta a projekt – erről lapunkban be is számoltunk –, így az biztosan nem lehet gátja az beruházásnak.
Az önerővel kapcsolatban ugyanakkor áprilisban lapunknak úgy nyilatkozott Szalay Ferenc: valóban azon dolgoznak, hogy a kínai hátterű szolnoki citromsavgyár beruházásához szükséges önerőt előteremtsék. Akkor azt vizsgálták hogy banki forrásból vagy egyéb más módon lenne-e gazdaságosabb a forrásbevonás. A város vezetője és a fejlesztés mögött álló kínai China BBCA Group Corporation jelezte, hogy a beruházás teljes bekerülési összege mintegy 90 millió dollár, azaz mai árfolyamon már 21,3 milliárd forint lesz.
A költségek úgy öszlanának meg a felek között, hogy 70 százalékban a kínai fejlesztési bank biztosítja a tőkét, míg a 30 százalék lenne az önerő. Utóbbiból 40 százalék esne e BBCA-ra, míg 60 százalékot a projektnek helyszínt biztosító ipari park tenne le. A polgármester kérdésünkre most azt jelezte, hogy az önerőt illetően is előrelépés történt a napokban, s a helyzet teljes mértékben rendeződni látszik, ám a részleteket firtetó kérdésünk elől kitért. Mint mondta hamarosan ismertek lesznek a részletek.
A citromsavat antioxidánsként, ízesítő szerként használja az élelmiszeripar. Ugynakkor ez az egyik legveszélytelenebbnek tartott élelmiszeripari adalékanyag. A szolnoki gyár kapacitása évi 60 ezer tonna lenne, míg a teljes európai igény évente körülbelül 400 ezer tonna. Éppen azért szeretne egy gyárat Európában a kínai cég, hogy ezt a piacot könnyen el tudja érni.
A gyártáshoz egyébként jelentős kénsav és kukorica szükségeltetik, ez pedig – s különösen előbbi – Szolnokon megtalálható, ezért esett a BBCA választása a városra.