A kelet-ázsiai gazdaságok 8,8 százalékkal nőhetnek 2010-ben
A lassulást a világgazdasági klíma változása, valamint a kormányzati ösztönzőprogramok hatásainak kifáradása okozza. A bank szeptemberben 8,4 százalékra emelte az idei évre vonatkozó GDP-arányos növekedési célját, miután Kína a vártnál gyorsabb növekedést mutatott. A mostani elemzés szerint Kína gazdasága az idén 10,1, jövőre 9,1 százalékkal bővülhet.
A kínai gazdaság, amely bruttó hazai össztermékét (GDP) tekintve a világon a második legnagyobb, az exportkereslete bővülési ütemének csökkenése miatt számíthat 2011-ben valamivel lassabb növekedésre. Az ADB szerint azonban a robosztus kiskereskedelmi értékesítéseknek köszönhetően a belső kereslet továbbra is erős marad.
Az idei év legjobban teljesítő állama várhatóan Szingapúr lesz, amely 14 százalékkal nő. Ennek ellenére a városállam gazdasági növekedése jövőre csupán 5 százalék lesz.
A térség gazdasági kilátásait több tényező is fenyegeti, így a megugró infláció, valamint a fejlett országok vártnál lassabb kilábalása a gazdasági világválságból. További akadály lehet az egyre terjedő gazdasági protekcionizmus: több ország mesterségesen alacsony szinten tartja valutájának értékét, ezzel támogatva a kivitel versenyképességét.
Az ADB szerint ez a gyakorlat akár kereskedelmi háborúskodáshoz is vezethet, amelynek részeként kereskedelmi korlátokat állíthatnak fel egyes országok.
Az elemzés tárgyát Kína, Hongkong, Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr, Tájföld, Vietnam, a Fülöp-szigetek, Malajzia, Laosz, Indonézia, Kambodzsa, Mianmar és Brunei képezték.