A JP Morgan szerint vannak biztató jelek
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a feldolgozó és a szolgáltatási szektor teljesítményadataiból összesített saját beszerzőmenedzser-mutatóját, a januárról csütörtökön kiadott legújabb összesítésében azt írta: az általa képzett mutató az idei első hónapban meredeken, 3 ponttal 40,3 pontra emelkedett. Ez sajnos nem azt jelenti, hogy a világgazdaság két fő szektorának kibocsátási értéke nőtt volna. A PMI-mutató 50-es érték alatt csökkenést jelez, 50 pont fölött a vizsgált szektorok teljesítményének növekedését jelzi. Ám a friss szám erőteljesen utal arra, hogy a lassulás mértéke csökkenőben van.
A JP Morgan elemzői a legújabb adatsorhoz fűzött kommentárjukban úgy fogalmaznak: ha összágazati beszerzőmenedzser-mutatójuk februárban és márciusban is emelkedik, akkor az esélyek amellett szólnak, hogy "az idei első negyedév már jobb lesz, mint a tavalyi utolsó volt", vagyis a teljesítmény csökkenése lassulni fog. Az összesített mutató már a második egymást követő hónapban javult, és jelenleg 1,6 ponttal jár a tavalyi negyedik negyedéves átlag felett.
A ház szakértői "biztatónak" nevezik, hogy a világgazdaság feldolgozó és szolgáltató szektorára képzett együttes aktivitási mutató egyik legfontosabb összetevője, az új megrendelések mutatója 2,5 ponttal 38,3 pontra emelkedett a múlt hónapban, ami az újonnan feladott megrendelések értékének lassuló csökkenését jelzi. Ezen belül különösen a feldolgozóipar megrendelési részmutatója erősödött, az előző havi 25,8 pontról 30,0 pontra. Ennek az lehet az üzenete, hogy a globális gyáripari kibocsátás visszaesése a negyedik negyedévi szinten elérhette a mélypontját, áll az elemzésben.
A JP Morgan hangsúlyozza ugyanakkor, hogy még a jelenlegi megrendelési részmutató is a kereslet nagyon gyors esését mutatja, és ha a visszaesési ütem lanyhul is, a vállalati szektor valószínűleg a következő néhány hónapban még agresszív mértékben csökkenti kibocsátását, a raktárkészletek és az értékesítés összhangba hozása végett. Más nagy londoni házak sem festenek derűlátó képet a világgazdaság idei kilátásairól; több citybeli intézet jósolja az idei teljes évi globális recessziót.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló átfogó világgazdasági prognózisában azt írta: vásárlóerő-paritáson számolva a globális GDP-érték az idén szerinte ugyan 0,2 százalékkal növekedni fog a 2008-ra becsült 3,3 százalékos bővülés után, a kereskedelmi feltételeket jobban tükröző piaci árfolyamok alapján azonban 0,9 százalékos világszintű gazdasági visszaesés várható 2009-ben, ami messze a legrosszabb globális teljesítmény lenne a II. világháború óta.
Az EIU londoni elemzői az előrejelzést mindkét módszerrel számolva meredeken rontották az előző havi prognózishoz képest, abban ugyanis vásárlóerő-paritáson mérve még 0,7 százalékos világgazdasági növekedés, piaci árfolyamokat figyelembe véve 0,2 százalékos globális GDP-csökkenés szerepelt. A februárra kiadott új előrejelzés szerint az euróövezetben az idei év egészében 2,0 százalékos gazdasági visszaesés várható az előző EIU-prognózisban szereplő 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett. A ház 2010-re is már csak 0,3 százalékos valutauniós növekedést jósol a korábban valószínűsített fél százalékos jövő évi plusz helyett.
Az euróövezetre van ennél jóval agresszívabb idei recessziós előrejelzés is a Cityben. A Wood & Co. befektetési és gazdaságelemző csoport e héten Londonban kiadott prognózisa szerint az euróövezeti GDP-érték 3,1 százalékkal esik vissza 2009 egészében, és jövőre is csak 0,2 százalékos növekedés várható a valutaunióban.