Forintgyengülés: a jegybank veszélyzóna felé sodorhatja az országot

Nem bízza a véletlenre az "életét" a Videoton, ha a forint árfolyamáról van szó: fedezeti ügyletet kötnek, s ezzel biztosítják magukat. A cég vezérigazgatója, Sinkó Ottó azonban megjegyezte: ésszerűtlen, dacos jegybanki viselkedéstől is tart, ami veszélyzónába sodorhatja az országot.

Nem bízza a véletlenre az "életét" a Videoton, ha a forint árfolyamáról van szó – reagált az egyre gyengülő magyar devizával kapcsolatos megkeresésünkre Sinkó Ottó, a vállalat vezérigazgatója.

A Videoton a forint liberalizációja óta, azaz több mint 10 éve köt fedezeti ügyleteket euró ellenében. Árbevételüket 3 évre előre fedezik le határidős eladásokkal, egy saját fedezeti stratégia alapján – mondja. Ez igen jól működik, a biztonságuk növelése mellett jelentős pénzügyi eredményt is termel, még a legnagyobb ingadozásokat hozó időszakban – azaz 2009-ben – is nyereséget hozott.

Ez a körültekintés érthető is, hiszen a vállalatcsoport árbevétele túlnyomó részében euróban jön össze, így a forint gyengülése számukra mindaddig javítja a pozíciókat, amíg a gyengülés az ország stabilitását nem ingatja meg.

– A magyar deviza árfolyama csakis a jegybanki alapkamattal összefüggésben vizsgálható – hangoztatta Sinkó Ottó. Az alapkamat csökkentését mindaddig helyeseltem – jegyzi meg –, amíg ez a 3 százalékos szintet el nem érte. A legutóbbi kamatmérsékléseket, különös tekintettel a keddire, már nem tartottam szerencsésnek – fogalmaz a vezérigazgató –, mert az ezen elérhető finanszírozási költségmegtakarítás nincs arányban az ország ebből fakadó sérülékenység-növekedésével.

Hozzátette: a 10 éves amerikai állampapírok referenciahozama már jó ideje magasabb (dollárban), mint a rövid kincstárjegyek kamatai forintban. Egyre inkább számítani kell arra, hogy a pénzpiacok elfordulnak a magyar diszkontkincstárjegyektől, hiszen máshol kisebb kockázatot találnak.

A jegybank legutóbbi kamatcsökkentése után a forint az euróval szemben könnyen elmehet a 320-as szintig. Sinkó Ottó megítélése szerint 320 körül van az a pont, ahol a hazai gazdasági szereplők normál esetben például határidős eladásokkal képesek volnának stabilizálni az árfolyamot.

A cégvezető élesen fogalmazva kifejti: hogy sajnos elképzelhető olyan ésszerűtlen jegybanki viselkedés – például a kamatok csökkentése dacos kommunikáció mellett –, amit a pénzpiacok kalandvágyó szereplői kihívásként értelmeznek, és olyan összegekkel támadják a forintot, amit meghaladja a jegybank és a hazai gazdaság mozgásterét. Ebben az esetben a jelenleginél is alacsonyabb alapkamat mellett 320-nál jóval gyengébb forintárfolyam is kialakulhat. Ekkor az ország már veszélyzónába fog kerülni – vélekedett. Ez a helyzet számottevő, többszázalékos kamatemelést kényszeríthet ki, ahogyan erre nemrégiben számos példát láthattunk a velünk hasonló kockázati kategóriába sorolt Törökország, India, Dél-Afrika, Argentína esetében – osztotta meg félelmeit a Nol.hu-val Sinkó Ottó.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.