A Mol vevőként tekint a horvát kormányra
A Mol abban az esetben, ha az INA-ban meglévő részesedése eladásáról döntene, konzultálna a horvát kormánnyal is, amelyet potenciális vevőként tart számon - tudatta az olajtársaság közleményében, de kiemelték: amennyiben az INA-ban meglévő részesedés eladásáról bármilyen döntés születne, a horvát fél korábbi szerződésszegései következtében Horvátország már nem rendelkezik azzal az elővásárlási joggal, amelyet a 2009-es szerződések aláírásával szerzett meg. Ennek ellenére egy ilyen esetben a Mol mindenképpen konzultálna a horvát kormánnyal is, amely korábban több fórumon is jelezte az irányítás megszerzésének szándékát, tehát "egy potenciális vevőként tartjuk számon" - áll a közleményben. Fordítunk: a horvát kormány az egyik vevő, de ha valaki - akár egy orosz, vagy netalán szerb befektető – magasabb árajánlatot tesz, akkor annak adják el a részesedésüket. Ez ellen pedig a Mol szerint a horvát kormány semmit sem tehet majd (vagyis most kellene magas árat mondania).
Korábban horvát szakértők azt közölték: a horvát kormánynak nincsenek forrásai a Molnál lévő INA részesedés visszavásárlására.
Amennyiben a magyar kormány úgy dönt, hogy a Molnak el kell adnia az INA-részvényeket, akkor a horvát kormány feladata az lesz, hogy tisztességes és megfelelő kapcsolatot alakítson ki az új partnerrel – nyilatkozta csütörtökön újságíróknak Ivo Josipovic horvát elnök, annak kapcsán, hogy a magyar kormány felkérte a Mol igazgatóságát, vizsgálja meg az INA részesedés eladásának lehetőségét.
Josipovic cáfolta ugyanakkor azokat a feltevéseke,t miszerint Horvátország nyomást gyakorol az igazságszolgáltatási szervekre. Hangsúlyozta, hogy sem a kormány, sem ő, sem bármely más intézmény nem tudná és nem is akarná befolyásolni az igazságszolgáltatást, az ugyanis – mint fogalmazott – független.
Amikor a Mol lehetséges kártérítési követeléseiről kérdezték, Josipovic azt mondta, hogy Horvátországnak is lenne oka kártérítést követelni, mert nem tartották be a megegyezés minden pontját. Részletekbe nem bocsátkozott.
Josipovic kiemelte, hogy az igazságszolgáltatás Magyarországon és Horvátországban is független, ezért egy jogi lépés nem kellene, hogy rontson a diplomáciai kapcsolatokon. Emlékeztetett arra, hogy Horvátország számára sem jelentett problémát, amikor a magyar bíróság elítélte Radimir Cacic volt miniszterelnök-helyettest.