A hétéves keret 14 százalékét hívtuk le négy év alatt
A támogatási intézményrendszer radikális megújítása mellett is sikerült az európai uniós források szakszerű és hatékony lehívását biztosítani. A sikeres átalakítás egyik bizonyítéka, hogy az uniós források időközi kifizetései az új kormányzati ciklusban az előző évekhez képest számottevően felgyorsultak. Beszédes, hogy az elmúlt 10 hónapban összességében több mint kétszer, míg időarányosan több mint négyszer annyi forrást sikerült hazánknak lehívnia, mint az azt megelőző teljes három évben. Az új és hatékony fejlesztéspolitikának köszönhetően idehaza hónapról hónapra mind több támogatási szerződés és támogatói döntés születik, az európai színtéren pedig a forráslehívási „ranglistán” foglalunk el egyre előkelőbb helyet - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
Azt persze nem teszik hozzá, hogy azokat a pénzeket, amelyek az elmúlt 10 hónapban kerültek a gazdaságba, többségükben még az előző kormány ítélte oda a nyerteseknek. A kormányváltást követően ugyanis hosszú hónapokra leállt az intézményrendszer, a pályázatokat felfüggesztették, újakat nem hirdettek meg, a piac tetszhalott állapotba került. Az indok az volt, hogy dolgoznak az új pályázati felhívásokon, és az Új Széchenyi-terven (ÚSZT). Végül idén januárban mutatta be a kormány az ÚSZT-t, és február folyamán kezdtek tömegesen megjelenni a felhívások. A hosszú, több hónapos szünet egyébként arra volt elég, hogy többségében az előző kormány idején, az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez készült pályázatokat írják ki újra, csak éppen kissé áthangszerelve.
Mindezek tükrében érdemes a ma közzétett statisztikákat értékelni. Ahogyan az NFÜ közölte, 2010 közepéig csupán 1,6 milliárd eurót hívtunk le az Európai Bizottságtól, amely mindössze a teljes keret 6,4 százaléka volt. Az elmúlt 10 hónapban ezt az arányt sikerült több mint a duplájára növelni. 2011 első negyedévének végén ugyanis már 3,3 milliárd eurót (közel 922 milliárd forintot) tett ki a Bizottságtól lehívott források összege, mely Magyarország számára biztosított teljes keret 14 százalékának felel meg. Mindez azt jelenti, hogy a költségvetési előfinanszírozásnak köszönhetően a magyar gazdaságba 1627 milliárd forint támogatási összeget sikerült kihelyezni.
Kiugróan jó teljesítményt nyújtott Magyarország az uniós időközi kifizetések tekintetében márciusban. Az előző hónapban 414 millió eurót, az összes tagállam felé kifizetett összeg mintegy negyedét sikerült lehívnia hazánknak a bizottságtól. Ennek a jelentős kifizetésnek köszönhetően az összes teljesített időközi kifizetés arányának esetében Magyarország az EU 27 tagországa között jelenleg a 6. helyen áll.
Az intézményrendszer működése is felgyorsult és hatékonyabbá vált. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt 10 hónap során havi átlagban több projektről született támogatói döntés és havi átlagban több támogatási szerződést írtak alá, mint az azt megelőző 41 hónapban. Különösen kiemelkedő a humán infrastruktúra fejlesztések térnyerése, több mint ezer támogatói döntés született tavaly június óta, de a szociális célú fejlesztések mennyisége is meghaladja az előző három és fél év adatait. Az újonnan megkötött támogatási szerződések közül majdnem háromezer gazdaságfejlesztési témájú. (Ezek azok a felhívások, amelyek többségükben automatikus eljárásrendűek, és alapvetően viszonylag kis összegű technológiai fejlesztésekről szólnak.)