A gyenge forint fűti a külkereskedelmet

Három hónappal ezelőtt forintban számolva kétszámjegyű volt a külkereskedelmi mutatók emelkedése. A kivitel sokkal nagyobb a behozatalnál, bár előnye csökken. Üröm az örömben, hogy ez nagyrészt a forint gyengülésének és a csökkenő belföldi keresletnek tudható be.

Tavaly novemberben a devizában számított külkereskedelmi termékforgalom mérsékelt, forintban mérve viszont kétszámjegyű bővülést mutatott - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Ehhez jelentősen hozzájárult a forint gyengülése is.

Az import értékének növekedési üteme ugyanakkor meghaladta az exportét. Novemberben a forint az euróhoz mérve 12, a dollárhoz képest 13 százalékkal értékelődött le a bázishónaphoz viszonyítva. Euróban számolva a kivitel 3,9, a behozatal 6 százalékkal nőtt 2010. novemberhez viszonyítva. Forintban az export 16,1, az import pedig 18,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.

Novemberben a kivitel értéke 7,4 milliárd euró, a behozatalé 6,7 milliárd euró volt. Az egyenleg 666 millió euró aktívumot tett ki a 2010. novemberi 769 millió euróval szemben. Euróban számolva 2011. január-novemberben a kivitel 73,9 milliárd, a behozatal 67,3 milliárd eurót tett ki. Az egyenleg 6,6 milliárd euró aktívumot mutatott a 2010. január-novemberi 5,1 milliárd euróval szemben. A kivitel euróértéke 12,8, a behozatalé 11,4 százalékkal emelkedett. Forintban az export novemberben 2 277 milliárd forintot ért el, a behozatal 2 065 milliárdot tett ki. A külkereskedelmi mérleg többlete 2011. novemberben 211 milliárd forint volt. Ez lényegében nem változott az előző év azonos időszakához képest.

Tavaly az első tizenegy hónapban a kivitel értéke 20 490 milliárd forint, a behozatalé 18 647 milliárd forint volt. A 11 havi külkereskedelmi mérleg többlete 1 843 milliárd forintot tett ki. Az egyenleg 442 milliárd forinttal javult a 2010. január-novemberi 1 401 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva - közölte a KSH.

A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatok alapján azt közölte, hogy 2011 novemberében euróban számolva a kivitel 3,9, a behozatal 6 százalékkal nőtt 2010 novemberéhez viszonyítva. Forintban az export 16,1, az import pedig 18,1 százalékkal emelkedett.

Novemberben a külkereskedelmi mérleg többlete 666 millió euró volt a 2010. novemberi 769 millió euróval szemben. Az első tizenegy havi többlet 6,6 milliárd euró volt az egy évvel korábbi 5,1 milliárd euró után.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint azért lett a várt, 800 millió eurónál alacsonyabb a novemberi külkereskedelmi többlet, mert a várakozásoknak megfelelően bővülő export mellett, az import az előrejelzéseknél jelentősebben nőtt.

Az elemző kifejtette: hosszú idő óta először látható, hogy az import növekedési üteme érdemben meghaladta az exportét, euróban. Ugyanakkor kiemelte: az export értéke továbbra is jelentősen meghaladja az importét. A kereskedelmi többlet vélhetően a következő időszakban is fennmarad.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a lassuló export a külső kereslet mérséklődését tükrözi. Így a következő hónapokban is gyenge dinamika várható. Ugyanakkor az újra visszaeső fogyasztás miatt az import növekedése is lassabb lehet. Így az elemző továbbra is a külkereskedelmi többlet növekedésére számít.

A külkereskedelmi forgalom egyes autóipari beruházások termelésbe lépése nyomán jelentősen élénkülhet, míg a második félévtől a külső kereslet enyhe javulására lehet számítani. Idén 7,7-7,8 milliárd euró külkereskedelmi többlettel számol az elemző.

Németh Dávid, az ING Bank elemzője kiemelte: az adatokban nagy újdonság nincs, az előző hónapok trendje figyelhető meg: alapvetően a belföldi kereslet visszaesése miatt javul a külkereskedelmi mérleg. A külkereskedelmi mérleg romlása addig nem várható, amíg a háztartások fogyasztási képességében nincs előrelépés - mutatott rá az ING elemzője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.