A Greenpeace aktivistáit lengyel bányászok támadták meg

Greenpeace-aktivistákra, köztük négy magyarra támadtak egy közép-lengyelországi bányában az ott dolgozó munkások - tájékoztatott a nemzetközi környezetvédelmi szervezet.

Az aktivisták célja az volt, hogy mészporból STOP feliratot rajzoljanak a bánya hatalmas munkagépe mellé. Ezt gátolták meg a békés akció ellen feltüzelt bányászok, akik ököllel támadtak a zöldekre. Egy újságíró megsérült a támadásban - közölte a Greenpeace.

A bányászok rugdosták, lökdösték a tüntetőket, majd körbezárták a 22 fős csapat tagjait, akik kitartóan emelték a magasba transzparenseiket, amelyekkel a bánya bővítése ellen tiltakoztak.

A bányászok buldózerekkel rontottak rájuk és több zászlót darabokra téptek. A helyszínre érkező rendőrség nem a támadókat, hanem a Greenpeace aktivistáit vette őrizetbe. Az aktivisták nyolc órát töltöttek a rendőrőrsön - írta a Greenpeace a hétfői akcióról készült beszámolójában

"Akciónk nem a bányászok ellen irányult, hanem a lengyel kormányt célozta meg. Követeljük, hogy a lengyel energiapolitika konkrét terveket fogalmazzon meg a szénfelhasználás beszüntetése és a megújuló energiaforrások, illetve az energiahatékonyság elterjesztése érdekében. Ennek eléréséhez fontosnak tartjuk az új ligniterőművek építésének leállítását, hiszen a lignit a legszennyezőbb fűtőanyagok egyike" - mondta Magdalena Zowsik, a lengyel Greenpeace kampányfelelőse.

A Greenpeace el akarja érni a lengyel kormánynál, hogy drasztikusan csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást és számolja fel az ország függését a széntől. A lengyelországi Poznanban december 1-jén kezdődik az ENSZ 14. klímakonferenciája. A Greenpeace közös klímavédelmi álláspont kidolgozását sürgeti, aminek a célja az lenne, hogy a globális szén-dioxid-kibocsátás a 2015-ös tetőzés után drasztikusan csökkenjen.

A Greenpeace aktivistái jó két héttel táboroztak el a közeli Jozwini nyíltszíni szénbánya előtt, mivel dacára, hogy a Goplo-tó partján lévő terület a Natura 2000-es hálózatba tartozik, a Konin, a jozwini bányát üzemeltető társaság nemrég bejelentette, hogy rövidesen újabb két nyíltszíni feltárást fog nyitni. 

A Greenpeace-tüntetésekhez csatlakoztak a környező települések polgármesterei, és több száz lakója is, akik azt kifogásolják, hogy a bánya terjeszkedése otthonukat, és annak közvetlen környezetét veszélyezteti.A Greenpeace szerint az újabb bánya megnyitása a védett terület természeti értékeinek gyors pusztulásához fog vezetni.

Radoslaw Stankiewicz, a Konin szóvivője úgy érvelt a Reuters hírügynökségnek, hogy „minden szükséges dokumentumot megszereztek, ami ahhoz szükséges, hogy megnyissák a bányát, ami 65 millió dolláros befeketetés a Koninnak.

Sajtókommentárok szerint az összecsapás rávilágít Lengyelország dilemmájára, hogyan próbál egyensúlyozni környezetvédelmi kérdések és a gazdasági növekedés követelménye között. A lengyel kormány ugyanis próbál lazítani az ország szénfüggőségén, azonban megköti a kezét, hogy a megújuló energiaforrások felé történő elmozdulás lassítaná a gazdaság növekedését. Ez a jelenlegi válság közepette azzal fenyeget, hogy Lengyelország lemarad a gazdagabb Nyugat-európai országok mögött.

Lengyelország jelenleg szénből fedezi elektromos áram szükségletének 93 százalékat, ami a világátlag kétszerese, és az ország szerepel a húsz legnagyobb szén-dioxid kibocsátó ország listáján. Ennek megfelelően élénken ellenzi, hogy a klímacsomagba olyan pontok is bekerüljenek, ami korlátozza az ország a szénfogyasztását, és a széndioxid-kibocsátását.

A lengyelek egy része osztja a Greenpeace aggályait, mások viszont azt hangoztatják, hogy a gazdag EU-államok is előbb infrastruktúrájukat fejlesztették, és csak az ottani jólét emelkedése után lettek „fogékonyabb” a környezetvédelmi kérdésekre.

Nem ez az első eset, amikor a Greenpeace összecsapott a helyiekkel: két évvel ezelőtt ütésváltásra került sor. Akkor a Greenpeace a szintén Natura 2000- területen, a Rospuda-folyón átívelő autóút miatt tiltakoztak.

Greenpeace activists walk towards an excavator at Jozwin-2B, a lignite and brown coal mine, owned by state company KWB, in Konin, western Poland November 24, 2008. The demonstrators attempted to paint a
Greenpeace activists walk towards an excavator at Jozwin-2B, a lignite and brown coal mine, owned by state company KWB, in Konin, western Poland November 24, 2008. The demonstrators attempted to paint a "Stop" sign next to the excavator as a protest
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.