A gépipar húzta a magyar exportot
2010-ben az export értéke 19 678 milliárd forint (71,4 milliárd euró), az importé 18 161milliárdforint (65,9 milliárd euró) volt, így a kivitel forintértéke meghaladta, a behozatalé azonban még nem érte el a két évvel korábbi, a gazdasági világválság előtti szintet - írja a KSH.
A 2010. január-decemberi forgalom forintban mért árszínvonala a 2009-es szinthez viszonyítva behozatalban és kivitelben közel azonos mértékben - 1,7, illetve 1,6 százalékkal - nőtt. A cserearány éves szinten gyakorlatilag nem változott. A forint az euróhoz képest 2 százalékkal erősödött, míg a dollárhoz viszonyítva 3 százalékkal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző évhez képest mintegy 3 százalékkal nőtt.
A külkereskedelmi termékforgalomban a kivitel háromötödét, a behozatal felét adó gépek és szállítóeszközök exportvolumene 18, az importé 20 százalékkal bővült 2010-ben. A behozatal dinamikája a harmadik negyedévig enyhén nőtt, míg az exporté az év elejétől fokozatosan lassult, amit jelentősen befolyásolt a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék kivitelének alakulása.
Az árufőcsoport legnagyobb részarányát képviselő termékkör exportjának felfutása - elsősorban a televíziók és mobiltelefonok - a válság évében - 2009-ben - is töretlen volt, ez okozza 2010-ben a mérséklődővolumennövekedést. Átlagot meghaladó volumenbővülés jellemezte az általános rendeltetésű ipari gép; villamos gép, villamos készülék és műszer, valamint a válság által leginkább sújtott közúti jármű exportját és importját. Ez utóbbi árucsoport kereskedelme még jelentősen - a kivitel több mint tizedével, a behozatal negyedével - elmarad a 2008. évi szinttől.
A legnagyobb részarányt képviselő árufőcsoporthoz képest némileg mérsékeltebb, de kétszámjegyű volumennövekedést regisztráltunk a heterogén összetételű feldolgozott termékeknél, melynek kivitele 15, a behozatala 13 százalékkal bővült. Az árufőcsoporton belül a szakmai, tudományos ellenőrzőműszerek export-, illetve a színesfémek és a gumigyártmány mindkét irányú forgalmának dinamikusemelkedése az élénkülő járműipari megrendeléseknek köszönhető.