Reggel nyolctól nem jön a gáz?
A Gazprom moszkvai idő szerint 10 órakor, ami közép-európai idő szerint nyolc óra, bejelentette: lejárt az orosz-ukrán gázszállítási szerződés, amelynek keretében a Gazprom az ukrán Naftohaz cégnek szállít.
Ez alapján az orosz állami vállalat beszűntette a szállítást ukrajnának (csökkentette a betáplált gáz mennyiségét, vagyis a nyomást a vezetékben). A korlátozás az eddigi viták alatt rendszeresen azt jelentette, hogy Nyugat-Európába, és így Magyarországra már nem jut el gáz. Az orosz vád szerint Ukrajna veszi el jogtalanul a gázt, az ukránok szerint viszont Oroszország zárja el teljesen a csapot.
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök azzal fenyegette szerdán Ukrajnát, hogy ha kárt szenved Oroszország európai földgázexportja, annak "súlyos következményei" lesznek. A nap folyamán korábban Ukrajnában az elnöki hivatal cáfolta, hogy Kijev a tranzitgáz megcsapolását tervezi - a Gazprom szerint viszont partnerük épp ezzel fenyegette őket.
A Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller azt hangsúlyozta: a Gazprom mindent megtesz annak érdekében, hogy az európai fogyasztók teljes egészében hozzájussanak az oroszországi gázhoz. Julija Timosenko ukrán kormányfő a tárgyalások megszakadását követő moszkvai beszámoló után telefonon arról biztosította José Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy Kijev nem akadályozza meg az Európába irányuló gáz áramlását - jelentette be Brüsszelben nyilvánosságra hozott közleményében a bizottság.
Ugyanakkor ilyen bejelentésekre korábban is volt példa, a gáz pedig csak nem jött. Azt, hogy most mit jelent az Ukrajnának szóló korlátozás az uniós országok számára csak később tudhatjuk meg: jó pár órának el kell telnie, amíg az Oroszországban elzárt csapok hiányt okozhatnak a vezeték innenső végén. Mindenesetre most nincs probléma a magyarországi szállításokkal.
Aggodalom látszik abból is, hogy az Európai Unió további tárgyalásokra biztatta Oroszországot és Ukrajnát. Az új uniós elnök Csehország, és az Európai Bizottság a gyors megállapodást azért szorgalmazzák, "hogy az EU-nak szánt gázszállítások ne szenvedjenek kárt". Egyúttal pedig hangsúlyozzák: "a szállításra és a tranzitra vonatkozó minden kötelezettségvállalást be kell tartani".
A Naftohaz és Gazprom között szerda éjjel fulladtak kudarcba a gázszállításról szóló viták. A Gazprom évek óta követeli ukrán partnerétől, a Naftohaztól mindig változó mértékű adósságának kifizetését. A viták állandóan év vége felé törnek ki, az orosz állami vállalat menetrendszerűen vonja ki a szállításból az Ukrajnának járó gázt. Ez a vitatkozó országok és vállalataik szerint az Európába szánt exportot nem érinti, de aztán minden évben kiderült, hogy mégis.
A mostani vita karácsony előtt vezetett el odaáig, hogy a Gazprom a csap elzárásával fenyegessen, a tartozások miatt. Ám az utolsó piilanatban, kedden Ukrajna fizetett, illetve: intézkedett a fizetésről. A Gazprom továbbra is azt állítja, hogy az ukrán fél 2,1 milliárd dollárral tartozik még neki az idei gázszállításokért, ám a Natohaz viszont 1,5 milliárd dollárt már törlesztett - igaz: nem a Gazpromnak, hanem a kettejük között álló ukrán-orosz vegyesvállatanak.
A vita azonban most inkább az új szerződésre terelődött át. A küzdelem most két fronton zajlik. A Gazprom egyrészt ezer köbméterenként 250 dolláros árat javasolt Ukrajnának jövőre az idei 179,50 dollár helyett, de az ukrán fél ezt elutasította, mondván: ez kedvezményes ár lenne például Németország számára, de messze nem kedvezményes Ukrajna számára.
További érvágás lehet Ukrajnának, ha a Gazprom nem veszi igénybe tárolóit. Medvegyev ugyanis azt közölte még, hogy Oroszország nem tárolja a jövőben az exportra szánt földgázt az ukrajnai föld alatti gáztárolókban, miután a feltételek teljességgel elfogadhatatlanok. Vélhetően itt is árkérdésről lehet szó - de ezt pontosan nem tudni.
Lenyúlja az azeri gázt a Gazprom?
A Gazprom bejelentette: "nagyon nagy az esélye" annak, hogy átfogó megállapodást kössön Azerbajdzsánnal földgáz tranzitálásáról, illetve vásárlásáról - vagyis Oroszország beelőzné Európát az azeri gáz vásárlásában. (Az orosz földgázszállításoktól való európai függőség csökkentésére kidolgozott Nabucco vezetéktervben fontos szerepe lenne az azeri földgáznak; a Nabucco gázvezeték megépítésére összeállt európai államok azzal számolnak, hogy az évi 30 milliárd köbméternyi maximális szállítási kapacitásra tervezett vezetékbe alapvetően a Sah-Deniz-i lelőhelyről származó azeri gáz kerül majd. Távlati elképzelésként számolnak az iráni földgázkapacitások kihasználásával is. )