A Fitch még kivár a teljes eurózóna leminősítésével

A Fitch a görög választások eredményét látva döntött úgy, nem minősíti le a teljes euróövezetet. Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, az S&P ugyanakkor legalább egyharmados esélyt lát arra, hogy Görögország kilép az euróövezetből.

A görög parlamenti választások eredményeként csökkent annak a kockázata, hogy Görögország szabályozatlan körülmények között, rövid időn belül távozni kényszerül az euróövezetből - vélekedett hétfői londoni helyzetértékelésében a Fitch Ratings hitelminősítő, egyben közölte, hogy ennek megfelelően - korábbi jelzésével ellentétben - egyelőre nem veszi gyors leminősítést valószínűsítő negatív felülvizsgálat alá az összes euróövezeti tagállam adósbesorolásait.

A Fitch Ratings május 17-én tett utalást arra, hogy Görögország miatt mindegyik eurótagállam szuverén adósosztályzata veszélybe kerülhet. Aznap a hitelminősítő Görögország hosszú futamidejű szuverén hazai és külső adósságának besorolását az addigi "B mínusz"-ról "CCC"-re, a rövid lejáratú görög állami kötelezettségek osztályzatát "B"-ről "C"-re rontotta. A "CCC" mélyen spekulatív besorolás, amely rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket.

A múlt havi leminősítés indoklásában a Fitch közölte: a lépés annak a megnövekedett kockázatát jelzi, hogy Görögország esetleg nem lesz képes fenntartani euróövezeti tagságát. A cég akkori értékelése szerint ugyanis ha a megismételt parlamenti választások után sem alakul olyan görög kormány, amelynek mandátuma lesz a költségvetési szigort és a szerkezeti reformot előíró EU/IMF-program folytatására, akkor "valószínűvé válik" Görögország távozása az euróövezetből.

A hitelminősítő a májusi görög osztályzatrontással együtt bejelentette azt is, hogy az újabb görög választások után az összes euróövezeti tagállam adósbesorolását leminősítés lehetőségére utaló negatív megfigyelési listára veszi, ha úgy ítéli meg, hogy valószínűvé vált Görögország rövid időn belüli távozása az euróövezetből. A negatív felülvizsgálat a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban az érintett adós akár néhány napon belüli leminősítésének lehetőségére utal.

A görög választások eredményét kommentáló hétfői londoni elemzésében azonban a Fitch Ratings közölte, hogy megítélése szerint Görögországnak - valószínűleg még a június végi EU-csúcs előtt - olyan új kormánya lesz, amely támogatja az EU/IMF-programot. A cég ennek figyelembevételével bejelentette, hogy nem veszi negatív kihatású felülvizsgálat alá az összes eurótagállam szuverén besorolásait.

A Fitch hétfői londoni elemzése szerint ugyanakkor a görögországi és az euróövezeti válság továbbra is "intenzív", és a költségvetési szigor, a fájdalmas szerkezeti reformok, valamint a további megszorításokat elvető, radikális baloldali Sziriza párt vezette erős parlamenti ellenzék azt jelenti, hogy az új görög kormány is valószínűleg "törékeny" lesz.

A Fitch Ratings szerint ráadásul szinte bizonyos, hogy a görög gazdaság teljesítménye gyorsuló ütemben zsugorodik. Az ország likviditási pozíciója ugyancsak gyorsan romlik, és mindez jelzi, hogy mennyire sürgős az új kormány megalakítása és az EU/IMF-program folyósításainak felújítása.

A hitelminősítő szerint jóllehet a Görögország jelentette kockázatok egyelőre csökkentek, valószínűtlen azonban az euróövezet egészét elborító rendszerszintű válság súlyosságának enyhülése mindaddig, amíg az európai vezetők elő nem állnak egy olyan hiteles útitervvel, amely a monetáris uniót a jelenleginél sokkal szélesebb költségvetési és pénzügyi integrációval egészíti ki.

A Fitch Ratings szerint erősödni fog az euróövezeti országok szuverén adósprofiljára és besorolásaira nehezedő nyomás, amíg nincs kijelölve a szorosabb unió és a koherensebb, egységesebb gazdaságpolitikai válaszlépések intézményesítése felé vezető út. A Fitch a szükséges intézkedések közé sorolta az euróövezeti válság járványhatásai elleni pénzügyi biztosítékok keretének jelentős emelését is.

A Standard & Poor's (S&P) ugyancsak hétfő este Londonban összeállított elemzésében közölte, hogy várakozása szerint az új görög kormány megkísérli majd újratárgyalni a segélyprogram feltételrendszerét az Európai Bizottság, az eurójegybank (EKB) és az IMF alkotta trojkával. Az S&P szerint azonban több euróövezeti tagállam ellenállása korlátozza a trojka készségét a program feltételeinek enyhítésére.

A cég szerint ha a politikai pártoknak nem sikerül életképes koalíciót kialakítaniuk, és emiatt júliusra újabb választásokat kell kiírni, akkor a Görögországnak szánt további folyósításokat felfüggeszthetik, és ez gyorsan a görög szuverén törlesztésképtelenséghez vezethet. Ugyancsak a folyósítások felfüggesztését eredményezheti, ha Görögország nem tartja magát a segélyprogram feltételeihez.

Mindent egybevetve a Standard & Poor's elemzői szerint bár rövid távon csökkenhetett Görögország euróövezeti távozásának kockázata, változatlanul "legalább egy a háromhoz" az esélye a görög eurótagság megszűnésének közép- vagy hosszú távon. Az S&P ugyanakkor közölte azt is, hogy a görög választások jelenleg nem befolyásolják a cég által a hosszú és rövid futamidejű görög szuverén adósságra érvényben tartott "CCC/C" szintű, stabil kilátású osztályzatot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.