A figyelmetlen hitelező mindent bukhat
Márpedig a törvényben előírt tájékoztatási kötelezettség elmulasztásáért maximálisan kiszabható 800 ezer forintos büntetés nincs arányban az elérhető nyereséggel, és ez nagy kísértést jelent majd a fizetési gondokkal küzdők körében.
Az új csődtörvény figyelmen kívül hagyja a követeléskezelő szakma gyakorlati tapasztalatait, és ennek eredményeként néhány passzusa kifejezetten az adósoknak kedvez - hangoztatja Csatlós Csilla. Bár a szabályozás célja nyilván a tisztességes szándékkal elindított csődeljárások számának növelése, ez sajnos illuzórikus elvárás.
Ahhoz ugyanis elsősorban a gazdasági feltételek hiányoznak, de a törvény sem segíti a cél elérését. A hitelezők például egyetlenegy csődöt sem kezdeményeznek majd, hiszen az eljárás időigényes, ami lehetőséget biztosít a vagyonkimentésre, ráadásul az adós hozzájárulása is szükséges hozzá - szögezte le a szakértő.
A csődeljárásokat tehát elsősorban az adósok kezdeményezik majd, amiről öt munkanapon belül kötelesek hirdetményt elhelyezni két országos napilapban, a saját honlapjukon, és közvetlenül is értesíteniük kell a hitelezőt. Az információ természetesen a Cégközlönyben is megjelenik. A hitelezői igény bejelentésére a törvény 30 napot biztosít, de figyelem, a határidő túllépése jogvesztést eredményez.
Akit adósa figyelmetlenségből, vagy szándékosan elmulaszt értesíteni, csak a sajtóból, ha szerencséje van, ismerősétől, vagy a követeléskezelőjétől szerezhet tudomást az eljárás megindulásáról. Ha nem olvas újságot, nincs szerencséje és követeléskezelője, jó esélye van a teljes pénze elvesztésére. Ráadásul a tájékoztatás elmulasztásának büntetési tételét 800 ezer forintban maximalizálták. Előre megjósolható, hogy az adósok szabálykövetési hajlandóságát a tartozás nagysága erősen befolyásolja majd - véli Csatlós Csilla.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a felszámolással szemben, ahol az elrendeléssel egyidejűleg minden követelés automatikusan lejárttá válik, a csődeljárásra más szabályok vonatkoznak. Azok a hitelezők, akiknek a számlája a csődeljárás kezdő időpontját követően válik esedékessé, mindenkinél nagyobb veszélyben vannak, mivel a törvény számukra a fizetési határidő letelte után csak három napot biztosít az igénybejelentésre. Ezért nekik - függetlenül a számla lejáratától - a csődről való értesülésük után célszerű azonnal bejelenteniük a követelésüket.
Szeptember van, nemcsak az iskolásoknak, a vállalkozóknak is eljött a tanulás ideje. Meg kell ismerkedni az új előírásokkal, mert a mulasztást a bukszájuk bánja - figyelmeztet a követeléskezelő.