A dollárban mindig lehet bízni
Az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által a hetekben bejelentett kötvényvásárlási, likviditásbővítő programokat kitörő örömmel fogadták a piacok, noha mindenki tudta, hogy ezek a lépések elkerülhetetlenek, legfeljebb időzítésüket és kiterjedésüket illetően fogalmazódtak meg kérdések.
A piaci várakozások óvatosságot tükröztek, a bejelentéseket követő részvénypiaci erősödés éppen ezért meglepő mértékű volt. Az Egyesült Államokban például a legjobb iparvállalatok papírjaiból képzett S&P 500-as index a 2008-as válságot megelőző szintre tért vissza, és alig 6-7 százalékkal marad már csak el a történelmi csúcsától. A kis kapitalizációjú, feltörekvő amerikai cégek indexe, a Russel 2000 pedig már csúcsot is döntött.
A pozitív piaci hangulatban a befektetők egy időre hajlamosak szemet hunyni a problémaforrások felett – emlékeztetett a Budapest Alapkezelő szerdai sajtóbeszélgetésén Duronelly Péter. Utalt arra, hogy az Egyesült Államokban a vállalatok nyereségessége az egy évvel ezelőttihez képest tíz százalékot romlott, miközben a cégekkel szemben támasztott piaci elvárások továbbra is túlzóak. A profitelőrejelzések és a profitvárakozások közötti különbség nem akar csökkenni.
Ezzel együtt a világgazdaság motorjaként emlegetett országban a gazdasági növekedésre komolyabb panasz nem lehet, s noha lassulást mutatnak a számok, aggodalomra nincs komolyabb ok. Az elnökválasztások után, jövőre azonban a kényszerű megszorítások lépnek életbe, ezek elkerülhetetlenek, a lényeg az, hogy a recessziós hatásokat minimalizálni tudják majd a washingtoni döntéshozók.
A vállalati profitok gyakorlatilag stagnálnak, ez – Amerikát leszámítva – világjelenség. Különösen elgondolkodtatóak a Kína felől érkező hírek. A gazdasági növekedés 7,6 százalékosra zsugorodott, az ipari termelés pedig a korábbi 15 százalék körüli ütem felére esett vissza. Duronelly szerint a beruházások által vezérelt növekedés kifulladni látszik. Nem segítik a tisztánlátást a központi kínai vezetés által szolgáltatott adatok, amelyek megbízhatóságát illetően felmerülhetnek bizonyos kételyek.
A folyamatokat ezért olyan indikátorok nyomon követésével lehet jó eséllyel prognosztizálni, mint a villamosáram-termelés – az áramot ugyanis azonnal fel kell használni, tárolni nagy tételben nem lehet – vagy az acélgyártás volumene. Mindkét indikátor további lassulásra utal.
Kínában olyan pénzügyi buborék alakul ki, amelynek a méretét még nem tudjuk – fejtegette Duronelly –, rengeteg rossz hitel halmozódott fel a bankoknál, miközben a tisztánlátást hihetetlen kreatív pénzügyi eszközök tömeges megjelenése nehezíti, nem is szólva a követhetetlen árnyék-bankrendszerről.
A bankrendszer hitelezési képessége drasztikusan leromlott, és ez a vállalati finanszírozást is előbb-utóbb megnehezíti. Nagy kérdés, miként válaszol Peking a lassulás okozta kihívásokra. Az előzetes hírek szerint ismét napirenden van egy állami finanszírozású, központilag irányított beruházásösztönzési program, de ennek nem szabad együtt járnia a kapacitások felesleges és a növekedést különben sem segítő bővítésével. Kína gondjait egyébként az európai felvevőpiac szemmel látható beszűkülése is fokozza.
Sokatmondó fejlemény Duronelly szerint, hogy a kínai devizatartalékok egy éve már nem nőnek, a külkereskedelmi többlet a korábbi években mért töredékére zsugorodott, s hogy a tőke elkezdett menekülni Kínából. A termelőberuházások lelassultak, a magánvagyonoknak egy része pedig elkezdte elhagyni az országot. A folyamat mértékét becsülni sem lehet, de hatalmas pénzekről van szó – tette hozzá a befektetési igazgató. Ennek előbb-utóbb meglesz a böjtje, a hitelezés beszűkül, a monetáris kondíciók pedig romlani fognak.
Európa gondjai mindenki előtt ismertek, elég a recesszióra, a magországokra és perifériára szakadt eurózónára gondolni. Hogy a világban keringő pénzfölösleg számára milyen biztonságos befektetési formákat lehet ajánlani, arra Duronelly többféle elképzelést vázolt fel. Mint mondta, a tankönyvek szerint biztonságos befektetés az, amiről tudni lehet, hogy az adós lejáratkor fizetni fog. Ezekből az eszközökből azonban egyre kevesebb van, egyre több ország esik ki ugyanis az elitklubból, így a megbízható adósok listája folyamatosan szűkül.
Az íreket, portugálokat, az olaszokat és a spanyolokat már nem is sorolhatjuk ide, míg a franciák jövőjét illetően sem felhőtlen az optimizmus. A hosszú lejáratú állampapírok biztonságosnak számítanak, főként, ha Amerikában bocsátják ki őket. Ezeknek az adósságpapíroknak a hozama ötven éve nem volt annyira alacsony, mint most.
És miután a biztonságos befektetésre váró pénzmennyiség nem lett kevesebb, csak a kínálati oldalon volt szűkülés – becslések szerint felére csökkentek az ilyen eszközök –, ezért ezekre a papírokra folyamatos és egyre erősebb kereslet lesz, ami egyben a hozamszinteket is alacsonyan fogja tartani – mondta Duronelly Péter. A következő években kirobbanó teljesítményt nem szabad várni a hosszú távú kötvényekkel – tette hozzá.
A fölös pénzmennyiség számára a tőzsde is megfelelő célállomást jelent, vannak olyan szektortok, amelyek minimális kockázatvállalás mellett szolid megtérülést hoznak a befektetőknek. A Budapest Alapkezelő is kínál ilyen termékeket. A Budapest Horizont 2. tőkevédett alap például húsz vezető multinacionális iparvállalat, illetve kereskedelmi cég papírjaiba fekteti ügyfelei pénzét. A befektetők évente 12 százalékos hozamot érhetnek el az alappal, amely kamatos kamattal számolva éves átlagos 10,79 százaléknak felel meg. Az alap jegyzését a napokban kezdte meg a Budapest Alapkezelő.
Ami biztos siker, az a dollár. A zöldhasú árfolyama a feltörekvő piaci devizákhoz képest is alacsony, s a Fed mostani likviditásbővítő programjának köszönhetően az árfolyam még laposabb tájakra költözött. Ám az amerikai gazdaság alapjai betonbiztosak, s a történelem megtanította a befektetőket arra, hogy bármilyen krízis áll be a világban, a pénz – a svájc frank és az arany mellett – amerikai dollárba fog menekülni. Erre pedig a közeljövő gazdasági kilátásait elnézve Duronelly Péter jó esélyt lát. Mint mondta, most éppen temetik a dollárt, ilyenkor kell venni belőle.
A Budapest Alapkezelő egyébként pontosan ezt teszi, a GE Money Dollár Kötvény Alap nevű alapjuk a kifejezetten alacsony globális kamatkörnyezetben biztosít versenyképes hozamot, akár egyéves időtávon is. Az alap a folyamatos forgalmazás során összegyűjtött tőkét elsősorban amerikai dollárban denominált bankbetétbe, állampapírokba, vállalati kötvényekbe, kincstárjegyekbe, letéti jegyekbe és egyéb kamatozó eszközökbe fekteti.