A civilek nem hisznek az Auchan ígéretének
Jean-Paul Filliat kiemelte: a rendezési terv kötelező előírásai szerint a terület 20 százalékát kell zöld területként megőrizni, a gyakorlatban azonban a terület 53 százaléka, csaknem 9,8 hektár marad meg természetes állapotában.
Az Auchan vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium egy felülvizsgálati eljárás keretében még vizsgálja, hogy a társaság által vásárolt beruházási terület védett-e, vagy sem. Hozzátette: amennyiben a terület védettnek bizonyul, az Auchan felfüggeszti a beruházást, ha azonban nem kap védettséget, a vállalat akkor is kötelezettséget vállal arra, hogy érintetlenül marad a természetes terület.
Jean-Paul Filliat emlékeztetett rá, hogy az elmúlt hónapokban folyamatosan támadták az Auchant, amiért beruházást indított egy korábban beépíthetővé nyilvánított fejlesztési területen, amelyen a bíráló szervezetek szerint védett láp található.
Hangsúlyozta, hogy 2003 és 2009 között két lépésben, számos közigazgatási szervezet és hatóság bevonásával lefolytatott hosszú közigazgatási folyamat eredményeként nyilvánították beépíthetővé az érintett területeket. Amennyiben megvalósul a beruházás, jelentősen, mintegy ezer fővel nőhet a foglalkoztatottak száma a térségben - húzta alá.Úgy vélte, a szakértő hatóságok és a bíróság hatásköre, hogy eldöntsék védett láp található-e a területen, vagy sem, így az Auchan csak elszenvedője az ügynek.
Sarkadi Márton, a lápot védő civilek egyik vezetője az Auchan álláspontjára reagálva elmondta: üdvözlik az Auchan döntését, miszerint a minisztérium által elrendelt felülvizsgálat lezárásáig nem kezdik el a beruházást. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az építkezés megkezdésére jogilag sem lenne lehetőségük.
Mint mondta, a Jean-Paul Filliat által említett rendezési terv valóban létezik, csakhogy a terület beépíthetőségét a dunakeszi önkormányzat törvényellenesen mondta ki, mivel részben láp található rajta, ami törvény - tehát egy magasabb rendű jogszabály - szerint védett. Sarkadi Márton vitatkozott azzal az állítással is, miszerint az Auchan a beruházás megvalósulása esetén is érintetlenül hagyná a civilek által védett területet. Mint rámutatott ugyanis, az Auchan által kiadott, építkezési terveket mutató térképen nyilvánvalóan látszik, hogy a terület részét képező Óceán-árkot a védett láp közepén akarják átvezetni.
Mivel az Óceán-árok tulajdonképpen egy szennyvízelvezető, a lápon való átvezetése súlyos környezeti károkhoz vezet, már maga az építkezés is feldúlná a terület állatvilágát - kongatta meg a vészharangot.A térképen az is látszik, hogy a beruházás nagy része érintené a láp védőzónáját, ami ugyan valóban nem a láp része, ám nélkülözhetetlen annak fennmaradásához. A térkép szerint a szűken vett láp - az úgynevezett magterület - egyes részeit is érintené az építkezés - magyarázta.
Sarkadi Márton elmondta azt is, hogy részt kívánnak venni a Szabó Imre által elrendelt felülvizsgálati eljárás helyszíni és szakértői vizsgálataiban. Az erre vonatkozó kérelmet már benyújtották a minisztériumnak, jelenleg a válaszra várnak.A dunakeszi láp ügyében az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség korábban megsemmisítette az elsőfokú szakhatóság döntését, mely szerint lápnak minősül a szóban forgó terület. A civilek zöldtárcának átadott petíciója után a minisztérium felülvizsgálatot rendelt el az ügyben.
A természetvédők korábban rendőrségi feljelentést tettek, ombudsmani vizsgálatot kértek, és a köztársasági elnökhöz is fordultak a láp védelmében. A terület védelmének fontosságát a Magyar Tudományos Akadémia is külön állásfoglalásban erősítette meg. A pénteki sajtótájékoztató helyszíne előtt 8-10 ember demonstrált az Auchan ellen.