A cégek sem voltak kelendőek
Az Invescom becslése alapján (az óriás tranzakciókat nem számítva) összesen 281 milliárd forint értékben történt hazai vonatkozású ügylet 2011-ben a cégfelvásárlások, -összeolvadások terén (M&A), mely jelentős, csaknem 60 százalékos visszaesést mutat 2010-hez viszonyítva. Ugyanakkor a tavaly lezárt 132 hazai ügylet száma stagnálást jelent 2010-hez képest. Míg az 1 milliárd forint alatti ügyletek száma 20 százalékkal nőtt, addig az azt meghaladóké drasztikusan, 31 százalékkal esett, az 5 milliárdnál nagyobbak száma pedig megfeleződött 2011-ben.
Az alacsonyabb tranzakciós méret magyarázata lehet a finanszírozási források szűkössége és a bizonytalan befektetési környezet is. A válság következtében számos vállalat alacsonyabb árbevételszintet és profitot képes elérni, valamint a jövőbeli pénzügyi teljesítményt is nagyfokú bizonytalanság jellemzi, mely alacsonyabb értékesítési árat eredményez a társaságok eladása során.
A legtöbb tranzakciót 2010-hez hasonlóan 2011-ben is a média és szórakoztatóipar zárta, melyet messze lemaradva követett az IT és technológia és az ipari termelés. Míg tranzakciós összérték tekintetében az első helyen 2010-ben magasan az egészségügy végzett, addig tavaly a logisztika és közlekedés aratott győzelmet. Hazánkban tavaly 25 esetben fordult elő, hogy külföldi vállalat vásárolt fel magyar társaságot, míg ennek ellenkezője csupán 7 alkalommal következett be; az arányok 2010-ben is hasonlóan alakultak (26, illetve 9 ügylettel).
A tavaly évben két óriás tranzakció történt hazánkban, a Mol 21,2 százalékos részvénypakettjének állami megvásárlása 1,88 milliárd euróért és a BorsodChem 58 százalékának értékesítése a kínai Wanhua részére 300 milliárd forint értékben.
A két óriás tranzakciótól eltekintve a legnagyobb összértéket felmutató iparág, a logisztika és közlekedés szektor legméretesebb tranzakciója a Budapest Airport Zrt. 25 százalékának Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által történő értékesítése volt a Hochtief Csoporthoz tartozó Airport Hungary Tanácsadó Kft. részére 36,6 milliárd forint értékben.
A Mid Europa Partners a logisztikai szolgáltató Waberer’s Holding Zrt. 49,1 százalékát szerezte meg tőkeemeléssel és részvényvásárlással egybekötött tranzakció során. Az ügyletet Wáberer György a finanszírozási források bővítésének szándékával magyarázta. Express-Interfracht Hungaria Kft. néven összeolvadt a vasúti szállítmányozás két jelentős méretű vállalata, a Raabersped Kft. és a Mávtranssped Kft.
A pénzügyi szektor legjelentősebb tranzakciója a Volksbank International kelet-közép-európai operációjának, közte a magyar Volksbank Zrt.-nek 100 százalékos értékesítése volt az orosz Sberbank Rossii OAO számára.
Négy tranzakció történt a nyomtatott sajtóban (gazdát cserélt a Figyelő, a Népszava, a Time Out és a Metropol), 4 ügylet pedig a rádiók háza táján (az érintett rádiók a Neo FM, az azóta megszűnt Radiocafé, a Lánchíd Rádió és a K1 Rádió), míg a szórakoztatóipar sport szegmensében 3 ügylet zárult (az Újpest FC, a Vasas Futball Kft. és az MTK Budapest Labdarúgó Zrt. is új tulajdonoshoz került).
Az év legnagyobb szórakoztatóipari tranzakciója a Palace Cinemas közép-kelet európai hálózatának 28 millió euróért történő felvásárlása volt, mely során a magyar Palace Cinemas Hungary Kft. is értékesítésre került a Cinema City részére. Az ügylet révén a Cinema City Európa harmadik legnagyobb moziüzemeltetőjévé lépett elő.