A béreken is spórol az MNB
A bérek, juttatások 25 százalékos csökkentését már korábban meghírdette a miniszteri fizetésénél immár durván félmillióval többet kereső Matolcsy György, aki első márciusi munkanapján hadat üzent a bónuszok, költségtérítések és béren kívüli juttatások kusza rendszerének, ezzel az Állami Számvevőszék kritikájának eleget téve, miszerint a kereskedelmi bankok dolgozóihoz képest túl sokat keresnek a jegybanki alkalmazottak. Ezt a jegybank korábbi vezetése cáfolta.
Az MNB igazgatósága most áttekintette a feladatokat és megállapította azt is, hogy sok pénz folyhat el a külső szaktanácsadói szerződésekre és kiszervezett tevékenységekre, amelyeket ismét a jegybank kebelébe kell integrálni. A szerdai MNB közleményben ez volt az újdonság, a 20 százalékos költségszint leszorítást egyszer már bejelentették, most is csak azt közölték, hogy rajta vannak az ügyön. Azzal pedig sokat kezdeni nem lehet, hogy a jegybank több indokolatlan, a működéshez kapcsolódó kiadást megszüntet.
Indormációink szerint ha bérstopot igen, létszámstopot aligha rendelhettek el a monetáris politikárt felelős intézményben, hiszen a Simor Andrást váltó új elnök vagy harminc fős bővítéssel kezdett, a Nemzetgazdasági Minisztériumból államtitkárai mellett még saját szakácsát is magával vitte a Szabadság térre.
Sokat nem spórolhattak a nemzetközi konferenciák lemondásával, illetve azzal, hogy külső szakmai eseményekre nem delegálnak szakértő felszólalót, aki ismertetné a jegybanki álláspontot. A kommunikációs keretből is visszavehetnek, hiszen a jegybank ezentúl csak kiemelten fontos esetekben tart sajtótájékoztatót, a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő elnöki tájékoztató költségei példáu lmár nem terhelik a jegybanki büdzsét, mivel ilyet már –szakítva a magyar és európai hagyományokkal – nem tartanak.
Arról pedig csütörtökön alkothatnak véleményt az újságírók, hogy a megszorítások elérik-e e büféasztalt. Akkor lesz ugyanis az inflációs jelentés ismertetése, de hogy a pogácsa-kávé-tea-aprósütemény kvartettből hányan esnek el, azt csak akkor lehet megtudni. Mindenesetre az újságírók inkább információkra éhesek, s ebben egyelőre nem jeleskedik az új, az elnökét „rejtegető” jegybanki vezetés.