A bankok reagáltak a válságra: csökkentik a vezetői prémiumokat, de emelik az alapfizetést
A Mercer felmérésében világszerte 61 bank és egyéb pénzügyi szolgáltató vállalat vett részt. A Mercer nemzetközi személyzeti tanácsadó cég vizsgálatában megkérdezett bankok 65 százaléka emelte a vezető menedzserek alapfizetését, és 88 százalékuk csökkentette a prémium és egyéb teljesítményfüggő elemek súlyát a javadalmazásban a válság kitörése óta.
A hétfőn bemutatott felmérés szerint a bankok 41 százaléka megszüntette a garantált éves prémium intézményét vagy jelentős mértékben csökkentette az ilyen jogcímen járó összeget, 64 százalék pedig az egy évnél hosszabb időszakra vonatkozó garantált prémiummal kapcsolatban járt el így.
A bankok 42 százaléka törölte a menedzserszerződésekből a szakkifejezéssel arany ejtőernyőnek nevezett megoldást szabályozó pontot, amelynek alapján igen komoly végkielégítés jár felmondás esetén. A kockázatvállalási hajlandóságot ösztönző, és éppen ezért a pénzügyi válság egyik okának tartott prémium visszafogásában az amerikai pénzintézetek járnak az élen: 60 százalékuk csökkentette a menedzseri javadalmazásnak ezt az elemét, míg Európában 35 százalék járt el így.
A nagy banki fizetések, és különösen a bankprémiumok ügye világszerte feszültségeket szít, főleg azóta, hogy számos bank csak közpénzből finanszírozott mentőakciók révén kerülte el az összeomlást. Több országban felmerült, hogy szükséges volna különadót kivetni a bankárok prémiumára, Nagy-Britanniában pedig már be is vezették az új adószabályt, amely 50 százalékos egyszeri illeték befizetésére kötelezi a bankokat minden, 25 ezer fontot (7,5 millió forint) meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után.