A bankok hosszú távú szerződését várnak az erőművektől

Az elkövetkező 25 évben 1900 milliárd euróra lesz szükség Európa árampiaci fejlesztéseihez - vélik a KPMG felmérése szerint az erre készülő bankok. A hitelnyújtás feltétele a kiszámíthatóan támogató és visszamenőleg nem változó jogi környezet, de az sem árt, ha az erőmű hosszú távon leszerződött árama eladására.

Támogató, satbil, nem visszamenőleges jogi környezetet, minimális kockázatokat és hosszú távú szerződéseket szeretnének látni azok a hitelintézetek, amelyek az elkövetkező évtizedek villamosenergia-ipari fejlesztéseihez biztosítanának hitelt - derül ki a KPMG tanácsadó felméréséből. (A hosszú távú szerződéseket a piacnyitás miatt az EU nem támogatja - a szerk.)

A következő 25 évben az európai piacon 1900 milliárd eurónyi ilyen beruházás várható. 600 gigawatt termelőkapacitás létesítéséhez ezermilliárd eurós alapra lenne szükség, mely összeg 24 százalékát szél-, 18 százalékát pedig napenergia-fejlesztésekre költenék.

Míg Nyugat-Európában 1,3, a közép-kelet-európai térségben 2,1 százalékos áramkereslet-növekedésre számítanak.

Különösképpen az atom- és újgenerációs erőművek esetén tekintik kiemelten aggályosnak a kivitelezési kockázatot, a megtérülési/készpénz-fedezeti arányt. Ennek legkritikusabb tényezője a stabil szabályozási környezet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.