A bankadó mértéke már látszik veszteségként a végtörlesztéseken
A jegybank tegnap arról számolt be, hogy októberben összesen négy alkalommal tartott a végtörlesztési programhoz kapcsolódó euróeladási tendert, amelyeken összesen 890 millió eurónyi (262 milliárd forint) ajánlatot fogadott el. Ebből a hónap végéig, a végtörlesztésekkel párhuzamosan 235 millió eurót (69 milliárd forintot) fizettek ki. Ez azt jelenti, hogy az tegnap is intenzíven romló forintárfolyam miatt ismét tetemeset hízott a bankrendszer ezen az ügyleten elszenvedett vesztesége – immár a legutóbbi október végi felügyeleti adatokhoz képest is számottevő a növekedés.
A múlt héten a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) még azt közölte, hogy október végéig 29 427 devizaalapú kölcsönt végtörlesztettek az ügyfelek a kedvezményes árfolyamon számolva 130,6 milliárd, az aktuális árfolyamon számolva 174,77 milliárd forint értékben, így a pénzügyi intézmények vesztesége 44 milliárd forintra emelkedett.
Az MNB adatai alapján végzett számításaink szerint azonban a bankrendszer vesztesége megközelítheti a 73 milliárd forintot. Ez pedig már igencsak méretes, olyannyira, hogy így a bankrendszer vesztesége már elérte, az ugyancsak váratlanul és extra módon kivetett bankadó szintjét. Az MNB megjegyzi: a statisztikai mérlegében közölt összegek önmagukban csökkentik a külföldiekkel szembeni követelések állományát – ami kedvezőnek mondható – ugyanakkor szűkítette a bankrendszer likviditását.
Az MNB fejleményekkel kapcsolatban lapunknak adott válaszaiban rávilágít, hogy a bankok az aukciókon megszerzett összeget – az említett 890 millió euró – addig kell a jegybanknál tartaniuk (FX-swapban görgetni), amíg ténylegesen lezajlanak a végtörlesztések. Október végéig volt ez az érték 235 millió euró, azaz ténylegesen ennyi devizát kaptak meg a tendereken résztvevő bankok.
A maradék 655 millió eurónyi deviza lejegyzésével a bankok a jövőbeli végtörlesztések igényére készültek fel. Ezek egy része elképzelhető, hogy már megjelent a bankoknál – ez utalhat a PSZÁF és a MNB számai közötti különbségre –, de a másik része a hitelintézeteknek a jövőbeli végtörlesztési igényekre vonatkozó várakozásait tükrözi.
A jegybank hangsúlyozta, hogy a bankoknak a végtörlesztéssel kapcsolatban rendszeresen adatot kell szolgáltatniuk az MNB felé. Az adatszolgáltatást nem teljesítő hitelintézeteket az MNB kizárhatja az említett tenderekről. Az adatszolgáltatás alapján, a ténylegesen megvalósult végtörlesztést követően juthatnak hozzá a tendereken korábban megszerzett devizához.
Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a tendereket a nemzeti bank jövő év február végéig hirdette meg. Ezzel együtt – a mostani számokat is figyelembe véve – úgy vélik, hogy a végső végtörlesztési arány az MNB 20 százalékos várakozásait nem fogja meghaladni. Vagyis a jelenleg – általunk mai árfolyamon becsült – mintegy 5500 forintos devizaalapú jelzáloghitelek állománya alapján a végtörlesztés volumene nem kúszik 1100 milliárd forint fölé.