A turistákat nem riasztja el a kerítés
A KSH közleménye szerint a szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 14 százalékkal emelkedett, a szeptemberi vendégforgalom nagysága alapján a legjelentősebb küldő országok többségéből nőtt a kereslet. A legtöbb turistát küldő Németországból 2, az Egyesült Államokból 18, Csehországból 19, az Egyesült Királyságból 12 százalékkal több, viszont Ausztriából 11, Oroszországból 21 százalékkal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe.
A külföldiek a Dél-Dunántúlon, a belföldi vendégek meg a Tisza-tónál, a Balatonnál és a Közép-Dunántúlon voltak az előző évinél kevesebben, az összes többi turisztikai régióban – az országban kilenc ilyen van – emelkedett a szeptemberi vendégforgalomból származó bevétel.
A szállodák már átlagosan 61 százalékos szobakihasználtsággal üzemeltek országszerte, ez 4,4 százalékponttal több, mint egy éve. A növekvő szobafoglalási arányok 21 milliárd forintos szállásdíjbevételt eredményeztek, ez 17 százalékos növekedés, a szálláshelyek teljes bevétele – ami az étkezések és egyéb szolgáltatásokból származik – 14 százalékkal emelkedve 36 milliárd forintra nőtt. Ebből 932 millió forintot, az előző évinél 13 százalékkal többet a Széchenyi Pihenőkártyával fizetők költöttek.
A növekvő turizmus a szálláshely-kapacitás bővülését is eredményezi: egyetlen év alatt 3,7 százalékkal nőtt a működő szálláshelyi egységek száma – derül ki a KSH jelentéséből.