A Mol elfordul Kurdisztántól
A lehető legkisebbre csökkenti az iraki kurd területen olajkutatási kiadásait a Mol. Részint messze nem találtak a várakozásaiknak megfelelő készleteket, de a helyi szervek a már megindult kitermelés után se utalják át a Molnak a járandóságát.
Nem talált elég olajat az Irak kurd területén lévő Akri-Bijeel blokkban, ezért a lehető legkisebbre mérsékli a térségi kutatásokra költött összegeket a Mol – jelentette az olajtársaság.
Mint írják, a tulajdonukban lévő helyi Kalegran B.V. Bijell-2, Bijell-4, Bijell-6 és Bijell-10 nevű fúrása se járt eredménnyel. A Bakrman-2-ben, ahol Triász-kori rétegeket értek el, szintén túl sok volt a kénhidrogén.
Ennek nyomán jelentősen csökkentették a föld alatt lévő és az ebből gazdaságosan kitermelhető olajvagyonra vonatkozó becslésüket. Ezt a Gaffney, Cline & Associates nevű független cég is alátámasztotta.
Eszerint a Bijell-terület 73 millió, a Bakrman pedig 41 millió hordó olaj-egyenértékű szénhidrogént rejt. Ebből a Bijell-területen 4 millió termelhető ki gazdaságosan, a Bakrmanon semmi.
A borús földtani eredményeken túl a Mol a helyi hivatalos szervekkel kapcsolatos kifizetési bizonytalanságokra is rávilágít. (Magyarul a Mol nem kapja meg azt a pénzt, ami a meglehetősen bonyolult térségi elszámolási rendszer szerint az olaj értékesítése után neki járna.) Pedig a meglévő termelés után járó kifizetések biztosítására július 1-jén még új, helyi olajértékesítésekre vonatkozó kereskedelmi megállapodást is kötöttek.
A kialakult helyzet nyomán a Mol térségi beruházásai idén idén 10 millió dollár alatt maradnak. Ezen túlmenően költséghatékonysági programot is indítanak. 2015. III. negyedév során pedig leírják az Akri-Bijeel-blokkon végzett eddigi beruházásaikat. Így a mezők jelenlegi összértékét 440 millió dollárra teszik.
Noha lapunknak a bejelentés előtt több Mol-közeli forrás is úgy vélekedett, hogy a költekezés jelentős visszametszése akár a térségből való teljes kivonulás előjeleként is értékelhető, a Mol közleményében úgy fogalmaz: a bányászati lehetőségek frissítése ellenére a Mol-csoport továbbra is irányítani kívánja az Akri-Bijeel-területen zajló munkálatokat, és folytatja a Bijell-1B kút termelésének ésszerűsítését. Ha a kifizetések magasabb szintet érnek el és folyamatossá válnak, megfontolják a Bijell-2-kút bekötését is. Mint írják, a Mol elkötelezett amellett, hogy Irak Kurdisztáni Térségében tett befektetései a lehető legnagyobb értéket érjenek el. Így például az általa kisebbségben tulajdonolt Shaikan blokkban.
A Mol-csoport egészét tekintve továbbra is 1,3 milliárd dollár az idei beruházási cél.
A Mol közleménye a jelentős leírások kapcsán nem tesz említést a közelben dúló polgárháborúról, a néhány száz kilométerre már az IS által uralt területekről. Igaz, a terrorszervezet a kurdok erőteljes ellenállása okán az iraki kurd térségben mindeddig csekély hadászati sikereket ért el. Ám a terrortámadások, az öngyilkos merényletek egyre gyakoribbak a kurd területeken. Igaz, ez a kiemelten védett kitermelő és kutatási helyszíneket eddig nem érintette.
A Mol 2007 óta van jelen a fejlesztések irányítójaként az iraki kurd térségben található Akri-Bijeel blokkon. Azóta ezt a világ számos államában végzett kutatás-termelési tevékenységük egyik zászlóshajójaként mutatták be. 2014. III. negyedévi jelentésüknek még második legfontosabb állítása volt Kurdisztán növekvő hozzájárulása az egyre bővülő kitermeléshez.