A K&H az ország felminősítésére vár
A vezérigazgató üdvözölte, hogy 2010-nél kedvezőbb gazdasági környezetben lát munkához az új kormány. A K&H elemzői 2 százalékos bővüléssel számolnak az idén. De mivel a szomszédos országokban 3 százalék körül lesz a gazdasági növekedés, fontosnak nevezte, hogy a magyar növekedés robusztusabbá váljon.
Az is kedvező a vezérigazgató szerint, hogy a nyilatkozatok alapján a következő Orbán-kormány is tartja magát a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányhoz, és elkötelezett a foglalkoztatás bővítésében. Ez a lakossági jövedelmek, valamint a fogyasztás bővülését eredményezheti. Hendrik Scheerlinck hangsúlyozta: itt az ideje, hogy az elért eredmények tükrében Magyarország a hitelminősítőktől visszakapja a befektetésre ajánlott minősítést.
Ezzel együtt a vezérigazgató szerint számos negatív jelenséget is lehet tapasztalni a magyar gazdaságban. Ezek között megemlítette, hogy a várakozások szerint az energiaszektorban tovább folytatódik az állami szerepvállalás növelése, és a bankszférában ugyan tavaly már néhány nagybank nyereségesen gazdálkodott, a bankszektor szereplőinek többsége tavaly is, immár negyedik éve, veszteséges volt. A kedvezőtlen banki teljesítmények oka részben a válság miatt kialakult rossz pénzintézeti portfólió, de a bankadó és a tranzakciós illeték is nagyban rontották a banki teljesítményeket - tette hozzá.
Leszögezte: bár időről-időre felröppen a hír, hogy egyik vagy másik bank kivonulhat Magyarországról, a K&H anyabankjánál, a KBC-nél ez "fel sem merül, hosszútávon elkötelezett a magyar bankpiac iránt". Nyomatékosította: 2013-ban a KBC vezetése újfent megerősítette, hogy Belgiumot, Csehországot, Magyarországot, Szlovákiát és Bulgáriát a bankcsoport kiemelt piacának minősíti. A K&H a magyar piac második legnagyobb bankcsoportja.
Fontosnak nevezte, hogy a bankrendszer egészséges maradjon, és üdvözölte a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramját: a kedvezményes forrás folyósításában százmilliárd forinttal a K&H piaci részesedése 15 százalék.
Hendrik Scheerlinck szerint jót tenne a bankszektornak, ha ismét erőre kapna a lakossági jelzáloghitelezés.
A bank elemzői szerint áprilisban még egyszer kamatot csökkent a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, amivel 2,5 százalékra csökkenne az alapkamat, amit szerintük vagy tart a a monetáris döntéshozó testület, vagy tovább csökkent.