A jövő héten nem várható üzemanyagár-változás

A jövő hétre nem jósol üzemanyagár-változást a GKI Energiakutató. A nemzetközi nyersolajár nagyjából beállt, a termékek piacán is csak kis változások voltak észlelhetők, és a héten a forint dollárkurzusa sem mutatott jelentős kilengéseket.

Az üzemanyag-piaci árak és az árfolyam heti változását figyelembe véve április 15-én, szerdán nem várható változtatás, legfeljebb a dízel ára emelkedhet 2 forinttal – írja a GKI Energiakutató. Így a benzin ára 366 forint, a gázolajé 362 forint körüli szinten maradhat literenként.

A Reuters adatközlése alapján az április 6.–április 10-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 0,6 százalékkal lett drágább, a gázolajnál 1 százalék volt az árak emelkedése. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt heti átlagban 0,3 százalékkal gyengült.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A Brent kőolaj ára a héten 56-58 dollár között változott, heti átlagban 2,5 dollárral, 4,5 százalékkal nőtt. A négynapos héten a keddi áremelkedés határozta meg végül is a heti átlagárat. Az olajár emelkedését főképp az indokolta, hogy mérséklődtek a viszonylag gyors iráni megegyezésbe vetett remények. Az amerikai piacon az áremelkedést a politika mellett befolyásolhatta az is, hogy tovább csökkent az olajfúrások száma.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga másfél dollárral nőtt, a héten végig a spot ár fölött változott. A héten az egy hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség kicsit csökkent, mivel a határidős WTI a héten valamivel gyorsabban drágult, mint a határidős Brent.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti dollárára a mediterrán piacon az április 6.– április 10-e közötti időszakban 0,6 százalékkal nőtt. A másik két piacon (az észak-nyugat-európai és az Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) félszázalékos csökkenés, illetve 0,7 százalékos áremelkedés volt. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon egy százalékkal nőtt, az észak-európai piacokon 0,4-0,8 százalékos volt az árnövekedés mértéke.

Az üzemanyagpiacok áralakulása a héten követte az olajár változását. A benzin esetében az áremelkedés az erős export ellenére következett be. Főképp az amerikai piac jelez most jó exportlehetőségeket. A dízel esetében az európai behozatal növekedése erőteljes, mind az amerikai, mind az orosz, sőt újabban a szaúdi és az indiai dízelexport növekedése várható.

A forint dollárárfolyama az április 6–10-i héten 277 körül ingadozott. Összességében valamivel több mint fél forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint a hét második felében tovább gyengült.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett a benzin esetében a mediterrán piacon 0,9 százalékos emelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,4 százalékos csökkenést, illetve 0,9 százalékos áremelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 1,3 százalékos emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon fél-egy százalék volt az árak forintban mért emelkedése. Ezen a héten az árfolyam változása csak kissé befolyásolta az áralakulást, a piaci árak kis emelkedését forintban kifejezve némileg felerősítette.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzin áránál nem várható változtatás. A gázolajnál az árváltozások alapján nagyobb a valószínűsége az ártartásnak, de itt elképzelhető egy minimális emelés attól függően, hogy az árdöntés milyen egyéb hatást vesz figyelembe.

Az elmúlt egy év során a benzin ára 11, a gázolaj ára 13 százalékkal csökkent. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 17 százalékkal több benzint és 24 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

A piaci változások regisztrálását több cég (például Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat. A heti tényleges forint-üzemanyagárak az Eurostat heti üzemanyagár-statisztikájából származnak, a magyar árakat a MEKH szolgáltatja az Eurostatnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.