A földadó tervén ledöbbent a MOSZ
A MOSZ szerint ez a lépés tovább rontaná a mezőgazdaság teljesítményét, az egyébként is sok problémával küzdő vidék népességmegtartó képességét.
A közel másfél millió földtulajdonost az elmúlt időszakban számos kormányzati intézkedés sújtotta. A földforgalmi törvény megnehezíti, sőt egyes esetekben ellehetetleníti a tulajdonukkal való szabad rendelkezési jogot, mivel nem adhatják el, nem adhatják bérbe a földjüket annak, akinek akarják. Ez ma már látható módon csökkentette a földárakat, megnehezítette, sőt egyes esetekben ellehetetlenítette a földek eladását – mutat rá közleményében a szervezet. A kormány azon döntése pedig, amely az 1200 hektár felett gazdálkodók esetén elvonta az EU-s támogatásokat, azzal a következménnyel jár, hogy a bérleti díjak csökkenni fognak.
A földadó egy újabb sarc, amellyel az egyébként is nehéz helyzetbe hozott földtulajdonosokat terhelnék tovább. E mellett a tervezett adó több szempontból is diszkriminatív. Nem terhelheti ugyanis azokat, akik saját földjükön őstermelőként, vállalkozóként gazdálkodnak, terheli viszont azt a sok százezer embert, aki kárpótlással, szövetkezeti vagyonnevesítéssel szerezte földtulajdonát. Ugyancsak nem vonatkozhat ez az adó az állam tulajdonában lévő földekre, pedig köztudott, hogy ezeknek bérleti díja nem éri el a piaci díjak felét sem.
További nagyon súlyos problémát jelent, hogy a benyújtott adótörvény-tervezet semmilyen szabályt nem tartalmaz arra nézve, hogy mennyi lehet az adó mértéke, nincs felső határa, azaz akár a bérleti díjat meghaladó adómérték is kivethető. Továbbá az is kérdéses, hogy mely települések lesznek kénytelenek élni ezzel a bevételei lehetőséggel. Nyilvánvaló, hogy minél hátrányosabb helyzetű a település, annál inkább rákényszerül az adó kivetésére.
A MOSZ kezdeményezi, hogy a kormány soron kívül hozzon olyan intézkedést, amely a termőföldet kiveszi a települési adó hatálya alól.