A Fed nem sieti el a kamatemelést
Nos, a Fed elnök Jackson Hole-ban, a Kansas-i Fed szokásos éves jegybankári tanácskozásán tett pénteki előadásában nem sok fogódzót adott a piacoknak, azon túl, hogy óvatos álláspontra helyezkedett a kamatemelés előrehozatalát illetően. Szerinte a munkaerőpiac látványosan és gyorsan javuló mutatói egyelőre nem nyújtanak betonbiztos alapot ahhoz, hogy magára hagyják a gazdaságot, kell még egy kicsit bábáskodni felette. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy hiába a kamatemelési ciklus alapkövetelményeként meghirdetett 2 százalékos infláció – illetve júliusban csak 1,9 százalék volt a pénzromlás éves üteme -, s hiába ért viharos gyorsasággal a két éve célként megfogalmazott 6 százalék közelébe a munkanélküliségi ráta, egyelőre nem lehetnek nyugodtak a trend tartósságát illetően.
Az egyensúlyi, „önjáró” állapotot a Fed-nél az 5,5 százalékos munkanélküliségi ráta környékén húzzák meg, ettől még messze vagyunk, bár a tendencia folyamatos csökkenést jelez előre. Yellen mindezek alapján újfent síkra szállt a laza monetáris politika folytatása mellett, ugyanakkor azt nem jelezte, hogy a 2012 szeptemberében havi 85 milliárd dollárral elindított és az ősszel már a végéhez közelítő eszközvásárlási-gazdaságélénkítő programjukon bármilyen változtatást is eszközölnének, netán kitolnák annak kivezetési határidejét. Az elnökasszony óvatos megfogalmazásai egyben egyértelmű üzenetet jelentettek a kamatemelés előrehozását szorgalmazó jegybanki döntéshozók számára, lehűtve a kedélyeket.
Egyelőre az elődje, a január végén leköszönt Ben Bernanke filozófiáját magáénak tevő Janet Yellennek a napvilágot látott jegyzőkönyvek szerint kényelmes többsége van a Fed nyíltpiaci bizottságában, amely havonta tekinti át a monetáris folyamatokat és dönt a mintegy öt éve kőbe vésett kamatszintről. Yellen beszédében elmondta, modellezniük kell, hogy milyen folyamatokat indítana el az amerikai munkaerőpiacon egy nem kellő időpontban elindított kamatemelés.
A Fed elnökének szavai azt tükrözik, hogy semmilyen lehamarkodott lépésre nem hajlandó, csak miután kellő érvrendszert sorakoztattak fel a nyomon követett gazdasági mutatók kedvező és hosszú távon is kiszámítható alakulása mellett. A gazdaságban még mindig jelenlévő kihasználatlan kapacitások viszonylag magas aránya is önmérsékletre kell intse a döntéshozókat – figyelmeztetett.