Orbán levélben kérdezi népét az adózásról
A gazdasági növekedés kontra költségvetési stabilitás kérdésében – amely a szerdai informális uniós csúcs egyik kulcseleme volt – Magyarország sajátos álláspontot képvisel – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a közrádió reggeli műsorában.
A kormányfő szerint a növekedés érdekében még átmeneti jelleggel sem engedhető meg, hogy növekedjen az államadósságunk. Ilyen körülmények közt ez életveszélyes lenne számunkra, ha így tennénk, adósságcsapdába vezetnénk vissza az országot. Ez nem járható út – hangoztatta. Ha 16 százalékos lenne az államadósságunk, mint Bulgáriának, akkor el lehetne azon gondolkozni, hogy 5-10 százalékkal még eladósodjunk, de Magyarország 78 százaléknál jár – indokolta elutasító véleményét Orbán Viktor.
Amellett is síkra szállt, hogy ne legyen új közös bevétele az EU-nak, mert az a nemzetek szövetsége, s az erős Európához erős nemzetek kellenek, s a pénzen nem a brüsszeli adminisztrációt kell ehhez megerősíteni, hanem a nemzeti adminisztrációkat. Brüsszel önálló adókat ne kezdjen beszedni. Ha így tenne, azzal az Európai Egyesült Államokba sodródnánk bele, erről viszont nem nyilatkoztak a választók, hogy egyáltalán akarják-e.
A tranzakciók illetékéből nem akarunk adni az EU-nak. Mi szedjük be, mi használjuk fel – mondta.
A fiskális paktumot legfeljebb kiegészíteni lehet, de nem lehet felváltani egy növekedési paktummal. Hogy ez így maradjon, az nekünk is érdekünk – jelezte Orbán.
"Én az utóbbira fogok szavazni"
Szerinte a legfontosabb, hogy a jelenlegi 3,7 millió helyett 5 millió ember dolgozzon Magyarországon, mert amíg ezt nem érjük el, addig sérülékenyek maradunk. Magyarország sokat elért, megvalósított céljaiból, de nem egy sikertörténet – ismerte el Orbán.
Sikerként értelmezte, hogy minden magyar döntés, ami vihart kavart – elsősorban a bankok és multik részéről –, minden más ország intézkedéseiben megjelenik szerinte. Ez mértéktartó büszkeséggel tölthet el bennünket – fogalmazott a bankadóra utalva.
A konvergenciaprogram uniós elfogadásáról kétsége sincs a kormányfőnek. Magyarországot szerinte elismerés illeti, de a minimum a méltányos eljárás velünk szemben, s a korábbi, a kohéziós pénzek felfüggesztéséről szóló méltánytalan döntés megsemmisítése.
Orbán bejelentette a konzultáció újabb körét. Nyolcmillió levelet postáz a Miniszterelnökség a következő napokban az új adókról és a régiekről.
"Miután lejárt a három év, most ismét el kell döntenünk azt a kérdést, hogy ezek csak egy átmeneti válságintézkedésnek voltak-e tekinthetőek, vagy pedig azt akarják a magyarok, hogy hosszabb távon is mindez maradjon része a magyar közteherviselés rendszerének. Én az utóbbira fogok szavazni, amikor kitöltöm a kérdőívet" – fejtette ki.