"Időszerű lenne a nemzeti szerencsejáték stratégia"
Időszerű lenne egy nemzeti szerencsejáték stratégia kidolgozása - mondta Molnár Krisztián, az APEH szerencsejáték felügyeleti főosztályának vezetője egy háttérbeszélgetésen. Ebben biztosan helyt kell kapjon az on-line játékok, játékszervezés kérdése, hiszen a piac is fejlődik, s látható, hogy jelentős teret nyertek ezek a szolgáltatók. Nem lehet az piac fejlődése mellett elmenni, így alighanem nyilvánvaló, hogy ebben a stratégiában a legmarkánsabb szerepet éppen az on-line játékszervezés kérdése kapná.
- Ez nem megkerülhető kérdés, hiszen a hazai internetes szerencsejáték piac 10-100 milliárd forintra tehető - mondta Németh Gábor a Szerencsejáték (Szrt) Zrt. kereskedelmi és játékszervezési igazgatója. Azért az gyorsan sietett hozzátenni, hogy az összeg sokkal közelebb van a 100 milliárdhoz mint a 10-hez. Ez pedig roppant komoly tétel, ha azt vesszük figyelembe, hogy az Szrt. 2009. évi árbevétele 154 milliárd forint volt.
A szabályozásban két nagyon egyszerű lehetőség adódik - jegyezte meg Molnár Krisztián. Vagy beengedjük ezeket a játékszervező cégeket a magyar piacra és akkor a forgalom után adó és egyéb fizetési kötelezettségeik vannak, vagy nem, s akkor minden tilos. Kérdésre, hogy milyen lehetőségek adódnak utóbbi esetben, hiszen most is ez a helyzet mégis különösebb gond nélkül szolgáltatnak Magyarországon az internetes Szerencsejáték oldalak, úgy válaszolt: vagy a pénzügyi műveleteket lehet akadályozni, vagy a szolgáltatás elérését, s lehet a reklámozásukat is blokkolni.
Újságírói felvetésre, hogy ez miért nem történik meg, hiszen a jogszabályok ezt lehetővé teszik, megjegyezték: már most is zajlanak eljárások és peres ügyek hirdetések miatt, s vélhetően ezen eljárások száma jövőben növekszik. A következő évben ezzel alighanem számolni lehet, miután a most alakuló médiaszabályozás ennek a kérdésnek a kezelésére jó lehetőséget nyújthat - jegyezte meg Németh Gábor.
Az on-line szerencsejáték oldalak marketing eszközeiktől való megfosztása bizonyosan komoly érvágás lenne számukra, mert egyes becslések szerint körülbelül tízszer annyit költenek reklámra, mint a legális szervezők. Németh Gábor ezzel kapcsolatban hozzáfűzte az Szrt. évente 1-2 milliárd forint közötti összeget szán hasonló tevékenységre. Ezzel a lépéssel is tisztábbá lehetne tenni a piacot, s ezzel is növelni lehetne a felelős játékszervezést, ami nem azt sugallná, hogy a szerencsejátékokból megélni jó és menő dolog.
A tiszta piac megteremtésének egyik markáns eleme lenné részükről az Magyar Labdarúgó Szövetséggel (MLSZ) kötendő szerződés. E szerint ha valamely fogadás kapcsán bundára, csalásra okot adó tétek, fogadások érkeznek, azt azonnal jelzik a MLSZ felé. A Népszabadság kérdésére, hogy ez mikortól működik és miért nem volt eddig Németh Gábor kifejtette: a jövő év elejétől már él az együttműködés. Korábban is volt ilyen, de ez egyszerűen elkopott, most ez újra létrejön - jegyezte meg.
Az elmondottakkal kapcsolatban a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz) elnöke Schreiber István a Népszabadságnak elküldött hozzászólásában kifejtette: üdvözlik, hogy a Szerencsejáték Zrt. az online szerencsejáték szabályozása mellett érvel. Az érdekvédelmi szervezet vezetője úgy látja, fontos hogy a Szerencsejáték Zrt. és az APEH egyaránt időszerűnek tartja a nemzeti szerencsejáték stratégia kidolgozását. Schreiber elmondta, hogy a nyerőgép üzelemtetőket tömörítő MSzSz egy ideje szintén szorgalmazza a jogszabályi változásokat, amelyekről maguk is egyeztetnének.