84 milliárd az OTP féléves profitja
A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült konszolidált gyorsjelentés szerint a stratégiai nyitott pozíció eredményhatásától, továbbá a csoportszintű osztalékoktól tisztított első félévi eredmény 85,07 milliárd forint, 29 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.
A második negyedévi adózott profit 41,73 milliárd forint, 4 százalékkal kisebb, mint az első negyedévi.
Az első félévi korrigált nyereség kedvezőbb az időarányos tervnél és jobb a piaci várakozásoknál, az első hat havi folyamatok alapján nincs ok a menedzsment által előzetesen jelzett 2009. évi célkitűzések változtatására - tartalmazza a jelentés. Az OTP Bank 2009-re 150 milliárd forint csoportszintű adózott nyereséget irányzott elő.
A konszolidált eszközarányos nyereség ROA (1,8 százalék) egy százalékponttal, míg a saját tőke arányos nyereség (ROE) (15,8 százalék) 10,5 százalékponttal mérséklődött az elmúlt egy évben. A negyedéves egy részvényre jutó eredmény (hígított EPS) 157 forint, míg a hat havi érték 322 forint volt. A konszolidált jövedelmezőségi mutatók negyedéves alapon is romlottak.
A csoport adózott eredményén felül a saját tőkével szemben közvetlenül értékelt tételek eredményét is tartalmazó féléves úgynevezett nettó átfogó eredmény ("Comprehensive Income") 91,6 milliárd forint, 14 százalékkal nagyobb, mint 2008 azonos időszakában.
A konszolidált eredményt a jelentés szerint a stabil nettó kamateredmény, az emelkedő kockázati költség és a szigorú költséggazdálkodás alakította.
A jelentés kiemeli: bár valamennyi csoporttag esetében lényegesen romlott a gazdálkodási környezet, a működési eredmény "robosztusan", 31 százalékkal, 220,2 milliárd forintra nőtt.
A nettó kamatmarzs az első félévben 79 bázisponttal, 6,39 százalékra javult. A nettó kamatbevétel 24 százalékkal, közel 300 milliárd forintra emelkedett, ami főképp az elmúlt 12 hónapban végrehajtott eszköz-átárazódások következménye, de segítette a tavalyihoz képest gyengébb forintárfolyam is (a devizahitelek kamata forintban kifejezve így magasabb volt).
A nettó díj- és jutalékbevételek az előzetes várakozásoknak megfelelően 5 százalékkal visszaestek a hitelezési aktivitás jelentős visszafogása és a tranzakciós díjak csökkenése miatt.A működési költséget sikerült a mérsékeltebb üzleti aktivitáshoz igazítani, a kiadás/bevétel mutató 7,6 százalékponttal, 43,9 százalékra javult. Az előző negyedévhez képest a mutató nőtt, de így is jóval alatta marad az éves előirányzatnak.
A hitel- és egyéb kockázati költségek az első félévben 113,7 milliárd forintra rúgtak, éves szinten négyszeresére nőttek. A második negyedévben képzett céltartalék nagysága meghaladta a 62 milliárd forintot. A csoportszintű kockázati költség (a bruttó hitelállományra vetítve) 2,91 százalék.
Az eszköz-forrás gazdálkodásban a likviditásra és a kockázatok csökkentésére összpontosított a bank. A hitelezési tevékenység visszafogásával és a folyamatos betéti akciókkal sikerült elérni, hogy a bankcsoport likviditási tartaléka folyamatosan a biztonságos szint felett legyen.
A bankcsoport likviditási puffere annak ellenére tovább nőtt, hogy a bank visszafizetett 750 millió euró névértékű kötvényt és több kisebb, közel 400 millió euró összegű szindikált hitelt. Ezt az tette lehetővé, hogy az OTP tavaly év végéhez képest 177 milliárd forinttal csökkentette a leánybankoknak nyújtott finanszírozást, továbbá, hogy a második negyedévben 1,4 milliárd eurónyi hitelt kapott a magyar államtól.
A konszolidált mérlegfőösszeg az elmúlt egy évben 7 százalékkal nőtt (negyedéves szinten 6 százalékkal csökkent), és elérte a 9.504 milliárd forintot. A bankcsoport saját tőkéje június végén 1.126 milliárd forintot tett ki, éves szinten 19 százalékkal emelkedett, míg az első negyedévhez képest 2 százalékkal csökkent.
A bruttó hitelállomány bővülése éves szinten 14 százalék volt és június végén megközelítette a 7.000 milliárd forintot. A betétállomány 4 százalékkal nőtt egy év alatt. A második negyedévben az árfolyamhatástól megtisztítva a hitelportfolió stagnált, a betétállomány pedig 2 százalékkal nőtt, a konszolidált hitel/betét mutató így az előző negyedévhez képest 6,9 százalékponttal, 132 százalékra javult.
A hitelportfolió minősége az elmúlt 12 hónapban mindenütt romlott: a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya csoportszinten 7,4 százalékra nőtt. Változatlanul a szerb portfolió minősége a leggyengébb (14,4 százalék), ettől csak némileg marad el az orosz (13,9 százalék).
A hitelekre képzett értékvesztés állománya június végén elérte a 366 milliárd forintot, éves szinten 84, negyedéves szinten 9 százalékkal nőtt. A 90 napon túl késedelmes hitelek állománya 515 milliárd forint volt, a fedezettségi mutató enyhén csökkent, június végén 71,1 százalék volt.
A bankcsoport tőkepozíciója továbbra is stabil, 15,9 százalékos konszolidált tőkemegfelelési mutatója nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas, amit az EBRD-vel aláírt kölcsöntőke megállapodás, illetve a londoni pénzintézet által tervezett 20 millió eurós sajátrészvény vásárlás tovább javíthat.
Az OTP papírok a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak, a csütörtöki kereskedést 4.860 forinton zárták. Az elmúlt 52 hét során a részvény legalacsonyabb árfolyama 1.232 forint, a legmagasabb 7.270 forint volt.