306: Rohamosan drágul az euró

Nem nyugszik a piac: kedden 302 forintnál nyitott az euró, de 11-kor már 305 forint volt. Onnan visszafordult kissé az árfolyam, bár a kormányfő egy konferencián több olyan kijelentést is tett, amely alkalmas tovább gyengíteni a hazai devizát. Délutánra már nem volt megállás: az árfolyam 306 forint fölé ment.

Délutánra 306 forint fölé került a nemzeti valuta euróárfolyama, nőtt az országkockázat. Reggel még  az eurót 301,98 forinton jegyezték, a piaci nyitást követően röviddel már 303-ra, majd tizenegyre 305-re gyengült a forint, megközelítve a technikai határnak tartott 306-os szintet. Innen vissza is fordult a kurzus dél körül, és egészen délutánig a 305-ös szint alatt mozgott, majd délután átlépte a 306-os küszöböt. A piacon két hatás érvényesül: a kedvező inflációs számok nyomán várt kamatcsökkentés a forint vételére ösztönöz, az árfolyam gyengülése – és az erre ható jegybanki intézkedések és kormányzati mondatok – eladásra.

Az elemzők szerint ugyanis a három százalék alatti infláció hatására agresszív kamatvágásra szánhatja el magát a jegybank. Ez az államkötvényeken ilyenkor elérhető felár miatt befektetésekre bíztatna, ám kérdés, mit tesz a jegybank a közeli jövőben. "Az eddigieknél nagyobb monetáris enyhítési ütemre kapcsolhatnak, feltéve, hogy a forint nem indul szélsőséges gyengülésnek" – jósolták a februári inflációs adatsor keddi ismertetése után londoni pénzügyi elemzők. Utoljára négy éve volt ennyire alacsony az infláció, alacsonyabb pedig 2006 júliusában.

A kamatcsökkentésre utalt, hogy Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén arról beszélt: kulcskérdés az alacsonyabb kamatszint. "Anélkül, hogy a kormány be akarna avatkozni a jegybank dolgába, kulcskérdés, hogy a kamatszint Magyarországon alacsonyabb legyen" – mondta a kormányfő, hangsúlyozva, hogy a vállalkozók elé kell tárni egy olyan programot, amely jóval a jelenlegi 8-10 százalékos kamatszint alatt tesz elérhetővé általános vállalkozói hiteleket.

Orbán viszont Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfői megnyugtató szavaival némileg ellentétesen fogalmazva azt mondta: azért van szükség a devizakitettség csökkentésére – mind állami, mind lakossági oldalon –, hogy a kabinet a növekedést segítő árfolyampolitikát tudjon folytatni. (Vagyis lehetőség legyen mégis gyengébb árfolyammal segíteni az exportot). Ennek érdekében a kis- és középvállalkozások számára is programot indítanak a devizahitelek kiváltására.

Mindezeken kívül a kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy szerinte a vártnál (0,9 százaléknál) az idén a növekedés még nagyobb is lehet, és ebben az esetben a munkahelyvédelmi akciótervhez hasonló lépéseket helyezett kilátásba a második félévre: vagyis a költségvetést lazító intézkedések bevezetését.

Timothy Ash, a Standard Bank londoni közgazdásza már azzal számol, hogy sokkal agresszívabb lépéssel rukkol elő a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a következő, két hét múlva esedékes ülésen. Ez lesz az első kamatdöntés Matolcsy György jegybankelnöksége alatt. A nagyobb, akár 50 bázispontot is meghaladó kamatvágás lehetőségét az elemző a gyenge növekedéssel, az alacsony inflációval és a legutóbbi 50 bázispontos lengyel kamatcsökkentéssel magyarázza. 

Az amerikai dollárt 231,81 forinton jegyezték kedd reggel, de tegnap 233 forint feletti jegyzésekre is volt példa. Az euró-dollár keresztárfolyam az esti 1,3046 dollárról kedd reggelre 1,3028 dollárra süllyedt. A svájci frank 244,27 forint volt ma reggel. A japán jen jegyzése 2,4036-os szintről indult.

A régiós devizák alig mozogtak, azaz a forint összességében a hét elején jelentősen alulteljesít hozzájuk képest. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.