2018-ra országos lesz a szélessáv
A korszerűsítéseknek és az átszervezéseknek köszönhetően a kormányzati informatikai szolgáltatások költségei éves szinten több mint 20 milliárd forinttal csökkentek – jelentette ki Vályi-Nagy Vilmos infokommunikációért felelős államtitkár azon a tájékoztatón, ahol a bemutatták, miként lehet már mobiltelefonról is bejelenteni az alkalmazottakat.
Az EFO 2014 – Egyszerűsített Foglalkoztatás Bejelentés nevű, ingyenes mobilalkalmazással az idényjellegű vagy átmeneti foglalkoztatáshoz kapcsolódó egyik leggyakoribb bejelentés valósítható meg egyszerűen. Az Android és iOS rendszereken elérhető alkalmazás a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) és a Budapesti Műszaki Egyetem Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások tanszékének (BME) közös fejlesztése. Az app segítségével a vállalkozások adminisztratív terhei jelentősen csökkennek, a foglalkoztatások bejelentése a vonatkozó szabályozások maradéktalan betartásával gyakorlatilag várakozás nélkül történhet meg.
Az új mobilalkalmazás tehermentesítheti az évente mintegy 300 ezer foglalkoztatásbejelentéssel kapcsolatos hívást fogadó Kormányzati Ügyfélvonalat. A hívások számának csökkenése hosszabb távon lehetővé teszi a kormányzati call center erőforrásainak átszervezését, az egyéb ügyfélszolgálati feladatok magasabb színvonalú és hatékonyabb ellátását.
A kormány a hazai lakosság számára teljes hozzáférést kíván biztosítani a szélessávú internethez. Ezen a téren Magyarország úttörő helyzetben van, mert az eddigi fejlesztések alapján ez a cél várhatóan már 2018-ban, két évvel az uniós határidő lejárta előtt megvalósul – közölte Vályi-Nagy Vilmos. A lakosság és az ország versenyképességének fokozása érdekében a kormány kiemelten kezeli az informatikai fókuszú kutatási-fejlesztési projekteket és a digitális tudás fejlesztését a hátrányos helyzetű régiókban. Mindkét területen komoly előrelépések történtek tavaly a CERN-Wigner együttműködés megvalósításával és a miskolci Digitális Közösség program elindításával.
Vályi-Nagy Vilmos elmondta: a kormány 2010-ben kezdte racionalizálni a kormányzati informatikai költéseket. A folyamat első lépése az informatikai konszolidáció volt. A kormány a fejlesztésekhez új pályázati rendszert hozott létre, amely számottevően – egyes esetekben akár 1-2 évvel – lerövidítette a beruházások előkészítésének és lebonyolításának időtartamát – hangsúlyozta az államtitkár. A gyorsításnak köszönhetően a korábbi évekhez képest ugrásszerű javulással már 42 milliárd forint értékben valósulhattak meg informatikai beruházások 2013-ban. A korszerűsítéseknek és az átszervezéseknek köszönhető nagyarányú költségcsökkenés elsősorban a kormányhivataloknál és az okmányirodáknál jelentkezett.