Támogatás Magyarországról
Ebből kétszáz munkatársat már fel is vettek. Orbán Viktor kormányfő is jelen volt az avatón, bár – miként erről a multicég vezetőinek a Hvg.hu videója szerint be is számolt – előző nap késő este ért haza, s mivel a neje kampányolni volt, „kinyitott egy üveg bort”. Látogatását alighanem az motiválta, hogy a hazánkban 25 éve jelen lévő GE az egyik legnagyobb foglalkoztató, jelenleg 13 700 embernek ad munkát. Mint kifejtette, ez „magyar sikertörténet, amelyet Magyarország bátran kiírhat a mellére vagy a homlokára”.
– Mert van itt ez az isten csapása, ami mint a tevének a púpja, ránőtt a hátunkra, ami arról szól – a történelmi előzmények okán érthető módon –, a magyaroknak úgysem sikerülhet. Nem kell ugrálni, nem kell nagyokra vállalkozni, hiszen az van megírva a sors könyvében, hogy mi ilyen középszerűen, bár tehetségesek vagyunk, de a sikereink legfeljebb középszerűek. A GE magyarországi sztorija az ellenkezőjéről szól. Ha vannak jó partnereink, akkor a magyarok igenis lehetnek sikeresek – mondta Orbán Viktor, s a GE európai első emberének idézte József Attila egy sorát: „A mindenséggel mérd magad”, amely szerinte azt jelenti, hogy globális, világméretű összevetésben is akarj sikeres lenni.
E gondolat jegyében kitért arra, hogy az Európai Unió, lassan és idegesítően aprólékosan ad választ az európai válságkérdésekre, s jó okunk van arra, hogy kritizáljuk a brüsszeli bürokratákat. De a kormányfő jelezte, az unión belül sokkal nagyobb lehetőségeink vannak, mint azon kívül. A GE egyébként 2009 decemberében még 2500 ember elbocsátását jelentette be a fényforrásüzletágtól (végül mintegy kétezer munkavállaló vesztette el a munkáját), mert csökkent a hagyományos égőkre a kereslet, a mostani bővítés ennek mintegy fele.
Ráadásul most magasabban képzett szakembereket toboroznak, akik a globális gazdasági élet vérkeringésének lesznek részesei. Több ország is versenyben volt a beruházásért, amely a GE világban található üzletágai és leányvállalatai számára nyújt integrált üzleti szolgáltatásokat. A központra azért van szükség, mert az amerikai társaság globálisan átszervezi üzleti folyamatait a versenyképesség javítása érdekében. Ennek keretében a hasonló üzleti folyamatokat egy közös bázisról támogatják, hogy lényegesen kisebb terhet jelentsen a cég számára például a normál üzletmenet adminisztrációja.
– Az így megtakarított költségeket a növekedésre lehet fordítani abban a 160 országban, ahol a GE jelen van – szögezte le Ferdinando Beccalli-Falco, a cég európaielnök-vezérigazgatója. – A vállalat magyarországi beruházásai is bizonyítják, hogy az amerikai cég és Magyarország partnerek a növekedésben – jelentette ki Joerg Bauer, a GE Magyarország elnöke. A társaság az elsők között írt alá a kormánnyal stratégiai együttműködést 2011-ben, s nem ez az első projekt, amit ennek eredményének tekinthetünk – tette hozzá.
December elején jelentettek be például egy 11 milliárdos, a világon egyedülálló egészségügyi informatikai innovációs fejlesztést, amelybe a magyar kormány hatmilliárd forinttal szállt be. A cél egy olyan egészségügyi programmegvalósítása, amely az elektronikus beteg- és egészségügyi adatokra, valamint mutatókra építve segítene hatékonyabbá tenni a betegellátást. A négyéves programban a Pannon Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, valamint az Országos Onkológiai Intézet is részt vesz.
Szombathelyen bővít az EPCOS
Több 10,5 milliárd forint értékű beruházást hajt végre, új autóipari termékek gyártását kezdi meg, és a következő három évben fokozatosan, 220-szal növeli dolgozói létszámát Szombathelyen az EPCOS Kft. – jelentették be kedden. Az cég kiköltözteti gyáregységét a település belvárosából, az így felszabaduló épületet az önkormányzat szociális célokra használhatja – írta az MTI. A projektet az állam 3 milliárd forinttal támogatta. Takács Balázs, a vállalat ügyvezető igazgatója elmondta: cégük évente 61,5 milliárd forintos árbevétel mellett 1700 embert foglalkoztat Szombathelyen, ezt a létszámot kívánják három év alatt az említett számmal bővíteni. Hozzátette: szakmunkásokra, mérnökökre és fejlesztő mérnökökre is szükségük lesz. (Hírösszefoglalónk)