Rezsihaszon a Mol cégénél
A magyar kormány hivatalosan nem erősítette meg az összefüggést, de a tárgyalások Orbán Viktor kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök megbeszélései után gyorsultak fel. A Mol viszont még legutóbb is bizakodóan nyilatkozott az INA fejlesztéséről. A magyar társaság, amely a horvát lap szerint gyorsítana a tárgyalásokon, tegnap hivatalosan nem reagált a hírre.
Egy 40 százalékban a Mol, 60 százalékban pedig orosz hátterűnek mondott, offshore-szerű tulajdonban álló társaság, a MET Energiakereskedő fölözhette le az Orbán-kormány által az állami MVM-en keresztül a távhőfogyasztóknak szánt hasznot – közli az Index a világhálóra felkerült, szövevényes kapcsolatokat bemutató dokumentumok alapján. Az Orbán-kabinet 2011-es, Brüsszel által is bírált intézkedésével úgy döntött: verseny helyett az állami MVM használhatja a magyar–osztrák gázvezeték nagy részét.
A kormány szándékai szerint az így behozott olcsó gázt a lakossági távhőárak leszorítása végett az MVM-nek fűtési célra kellett volna értékesítenie. A dokumentumok tanúsága szerint viszont az olcsó fűtőanyag nagy része az MVM-től a MET-hez kerülhetett úgy, hogy a haszon – legalábbis a nyilvános mérlegek tanúsága szerint – a MET-nél jelent meg. Ráadásul az MVM az olcsó nyugati gáz egy részét a MET svájci leányvállalatától vásárolhatta. A cégek ma is úgy vélik, jól döntöttek, de közölték, szerződéseik nem nyilvánosak. Az MVM közleményben is kiállt leányvállalata – szerinte átlátható – üzletei mellett. Ugyanakkor az állami cég nem cáfolta az anyagok állításait. (Hírösszefoglalónk)