Kiköltekezett a takarék
Az OBA a következő napokban összeállítja, hogy kinek és mennyivel tartozik a takarék, erről, illetve az ügyfelek teendőiről, a kifizetéssel kapcsolatos tudnivalókról – várhatóan már a jövő héten – levélben értesít minden érintettet. (A takaréknak mintegy 13 ezer betétese van.)
A Körmend és Vidéke a gyors növekedés áldozata lett: a takarék 2009 és 2012 között hitelállományát a korábbi kilencszeresére növelte, betétállománya pedig több mint az ötszörösére hízott ezen idő alatt. A bővülés eredményeként 2012 végére a 128 szövetkezet között a tizenötödik legnagyobb szereplővé vált, mérete a szektorátlag duplája lett. A gyarapodást azonban a szövetkezet tőkéje csak kisebb mértékben követte, az említett időszakban ez a mutató a korábbi négyszeresére nőtt. Ez az erőltetett ütemű fejlődés ütött most vissza. A jegybank szerint a tulajdonosi kör és a vezetés összefonódása olyan felelőtlen kockázatvállalási gyakorlattal párosult, amely nagyon rövid idő alatt a hitelállomány ugrás szerű növekedéséhez vezetett. Ez a bővülés a problémás hitelek felszaporodásával járt, a portfólió megtisztítása pedig akkora tőkevesztést okozna, amely ellehetetlenítené a takarék tőkehelyzetét.
A jegybank, illetve korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2012 óta vizsgálta a Körmend és Vidéke működését, az eljárás során feltárt kockázatok miatt döntött úgy az MNB tavaly november elején, hogy felügyeleti biztosokat nevez ki a takarékhoz, akik átvették a szövetkezet irányítását. Egy héttel később a takarék két jelentős tulajdonosa, Török Péter és Töröcskei István közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy elkötelezett a Körmend és Vidéke mellett, és mindent megtesz azért, hogy a takarék prudens működése fennmaradjon – az elkötelezettség azonban nem sok eredménnyel járt.
Miközben az Államadósság Kezelő Központot vezérigazgatóként irányító Töröcskei István egy másik érdekeltsége, a kisebb részben állami tulajdonban lévő Széchenyi Bank a magyar Raiffeisen megvásárlásáról tárgyalt (a hírek szerint egy eurót ajánlott a bankért), a Körmend és Vidékénél – a jegybank szerint – a tulajdonosok nem hoztak olyan súlyú intézkedést, amellyel a takarék helyzetét érdemben stabilizálták volna. Az MNB-nek egyebek között ezért kellett visszavonnia a szövetkezet engedélyét. Miután az amúgy is gyenge fizetőképesség tovább romlott, fennállt a veszélye, hogy a takarék nem lesz képes eleget tenni kötelezettségeinek.
Az OBA százezer euróig (30,3 millió forint) biztosítja a betéteket, az e fölötti összeget a végelszámolás során kaphatják vissza az ügyfelek – feltéve, hogy a szövetkezet vagyona fedezetet nyújt a követelésekre. Az alap a végelszámolás elrendelésétől, vagyis csütörtöktől számított húsz munkanapon belül fizet: egymillió forintig postai úton, egy- és ötmillió közötti összeg esetében speciális OBA-kártyát kapnak az ügyfelek, míg az ötmilliónál nagyobb követeléseket átutalja az alap.
Nem számíthatnak azonban kártérítésre az OBA-tól azok, akiknek öt százalékot meghaladó részesedésük van a Körmend és Vidékében, valamint a takarék menedzsmentjének tagjai, a velük egy háztartásban élők, továbbá az olyan vállalkozások sem, amelyekben az említett magánszemélyeknek befolyásoló mértékű részesedésük van. Hozzájuk hasonlóan legfeljebb a végelszámolás eredményeként kaphatják vissza pénzüket az állami és önkormányzati betétek tulajdonosai, valamint a pénzügyi szolgáltatók, például a bankok, takarékok, biztosítók.
Pénz helyett tájékoztatást adtak
Főleg a kisebb összegű betéteiket féltő emberek várakoztak pénteken a reggeli nyitásra a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet helyi fiókja előtt. Szombathelyen ugyancsak várakoztak ügyfelek az ottani kirendeltség előtt, valamennyien a pénzüket szerették volna kivenni. Névvel nem szólaltak meg, egy hölgy annyit mondott csupán: nem akarjuk, hogy azért ne fizessenek ki bennünket, mert eljár a szánk. Többen azért nem vállalták a közszereplést, mert az a hír járja a városban, hogy aki pánikot kelt, azt följelentik. Ráadásul a Postabank is abba bukott bele, hogy mindenki kivette a pénzét, mondta egy nyugdíjas férfi.
A felvenni szándékozott összeget a várakozók többsége nem akarja bankban elhelyezni, de otthon sem meri tartani. Elküldöm a lányomhoz Szombathelyre, majd az vigyáz rá, tervezgeti egy negyven körüli nő –vagy elkölti, legyint rá a szomszédja. A betétesek egy része nem szeretné kipróbálni, hogy valóban garantálja-e pénzüket az Országos Betétbiztosítási Alap.
A bankban azonban tegnap csak tájékoztatást, ígéretet kaptak az ügyfelek. Az emberek többsége azt mondta, van valamennyi tartaléka otthon, de akadt olyan is, aki szerint már a másnapi bevásárlást sem tudja kifizetni, noha több mint háromszázezer forint van a számláján. A temetésemre majd csak fölszabadítják, próbálta fekete humorral elütni a bizonytalanságát egyikük. Néhányan azt panaszolták, hogy folyószámlájukról sem tudnak pénzt utalni, s bankkártyájuk sem működik. Az ügyfeleknek azt ígérték: legkésőbb húsz napon belül hozzájuthatnak a pénzükhöz.
A többinek sikerült
A Körmend és Vidéke nem volt tagja a takarékszövetkezetek állami bábáskodással tavaly létrehozott új integrációs szervezetének, ezért nem siethetett a segítségére a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete. A szektort átalakító, tavaly elfogadott törvény alapján ugyanis csak azon takarékoknak nem kellett kötelezően csatlakozniuk, amelyek már a jogszabály júliusi hatálybalépése előtt jelezték a felügyeletnek bankká alakulási szándékukat, és a folyamatot 2013 végéig le is zárták. A Körmend és Vidéke 2012 novemberében adta be kérelmét, ezért nem kellett belépnie az integrációs szervezetbe. A körmendi szövetkezet mellett még öt takarék maradt ki: az Orbán Viktor miniszterelnök jó ismerőse, a Videoton-tulajdonos Garancsi István érdekeltségébe tartozó Duna Takarékszövetkezet, a Buda-Cash-csoport vonzáskörzetébe eső Buda Takarék és a Takarék Szövetkezeti Hitelintézet, valamint a Dél-Dunántúli Takarék és a Polgári Takarékszövetkezet. Ám míg a Körmend és Vidéke elbukott, az öt másik takarék tavaly év végéig sikeresen bankká alakult, és így elkerülte, hogy az állam, illetve a most megvételre felkínált Takarékbank leendő új tulajdonosa átvehesse felettük az irányítást.