Többletpontszerzés
A kényszerpihenő idejét lazsálás helyett hasznosabb tanulással tölteni, például jelentkezni egy olyan OKJ-s képzésre, amelynek elvégzése önmagában 24 pontot ér. De vigyázat, a szakirányú emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítés nem automatikusan ér többletpontot, a felsőoktatási intézmények önállóan döntik el, hogy melyiket fogadják el.
Értelemszerűen eleve csak olyan képzések jöhetnek szóba, amelyek kompatibilisek a választott szakkal, illetve szakiránnyal, a legfontosabb kulcsszó tehát az azonos szakterület. Az első OKJ-s szakképesítés megszerzése ráadásul ingyenes, amennyiben iskolarendszerű a képzés. Az ingyenesség pontos feltételeiről érdemes részletesen tájékozódni. Jelenleg nincs olyan átfogó, mindenre kiterjedő adatbázis, ahol mindegyik akkreditált képző intézmény aktuális ajánlata megtalálható és összehasonlítható lenne. A többlettudás gazdálkodási, ügyviteli, pénzügyi szakterületen senkinek sem hátrány, cégvezetéshez, vállalkozáshoz érteni orvosnak, művésznek egyaránt hasznos lehet a későbbiekben, vállalkozóként és beosztottként is.
Ez nem Számmisztika
Felsőfokúnak vagy emelt szintűnek minősülnek a képesítő bizonyítványokban szereplő következő szakképesítések:
A nyolc számjegyű OKJ-szakképesítések közül
• az 54, 55-ös számmal kezdődőek
A tizenöt számjegyű OKJ-szakképesítések közül
• az 54, 55-ös számmal kezdődőek, és a 12–13. szám 00, 54 vagy 55
• a nem 54, 55-ös számmal kezdőek, ha a 12–13. szám 54 vagy 55
A 7/1993. (Xii . 30.) MüM-rendelet alapján szervezett 13 számjegyű o KJ-számú szakképesítések után akkor kapható többletpont, amennyiben a szakmai és vizsgakövetelmények megváltoztatása nélkül, kizárólag az o KJ-azonosító változott később 54-es vagy 55-ös szakmaszámú azonosítóra. a dott képzési területen csak abban az esetben jár a szakképesítésért többletpont, ha a képzési terület intézményei erről közösen úgy határoztak. Ez igaz akkor is, ha az o KJ-szakmacsoport alapján a megszerzett szakképesítés egyébként szakirányúnak minősülne.