Mérvadó múlt
Agrár területen a legmagasabb felvételi ponthatárok tavaly a terület kiemelkedő presztízsű szakán, az állatorvosi osztatlanon alakultak ki. A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán nappali munkarendű állami ösztöndíjas képzésben 415, nappali önköltségesen 391 pont kellett a bekerüléshez. A tíz legmagasabb ponthatárú képzés között két levelező képzés (SZTE-MK ösztöndíjas vadgazda mérnöki és SZF önköltséges mezőgazdasági és élelmiszer-ipari gépészmérnöki) is szerepel.
Bölcsészettudományi területen a legmagasabb felvételi ponthatárokat ugyancsak az „elit” szakokon találhatjuk: a pszichológia tipikusan sok jelentkezőt vonzó szak, de az ókori nyelvek és kultúrák is több éve a legmagasabb ponthatárú (és felvételi pontátlagú) szak egyike. A topponthatárok között egy levelező képzést (NYME szlavisztika horvát szakirány) is találunk.
Informatikában a PE, a PPKE és a BME mérnökinformatikus képzései, valamint a BCE és a SZIE gazdaságinformatikus képzései a legmagasabb ponthatárúak. Közigazgatási, rendészeti és katonai területen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képzésein alakultak ki a legmagasabb ponthatárok, ezek mellett a Debreceni Egyetem és a PPKE igazgatásszervező és nemzetközi igazgatási nappali önköltséges képzését találhatjuk a toplistán.
Műszaki területen a BME és a SZIE egyes képzésein volt a legmagasabban a léc: 441 ponttal a BME állami ösztöndíjas nappali mechatronikai mérnöki képzése vezeti a sort, második 431 ponttal ugyanezen egyetem önköltséges nappalis mechatronikai mérnök képzése. Művészetközvetítés képzési területen 400 alatt maradtak a határok, elsősorban a mozgóképkultúra és médiaismeret, valamint az ének-zene szakokra történő bejutáshoz kellett a terület átlagán felül teljesíteni.
Orvos- és egészségtudomány területen az általánosorvos- és a fogorvosképzés vitte a prímet, itt a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem képzései kerültek a ponthatártoplista élére. Sporttudományi képzésben az SE-TSK és az ELTE-PPK egyes képzéseinek (humánkineziológia, sportszervező, rekreáció és egészségfejlesztés) ponthatárai a legmagasabbak, a ponthatárok szerinti top 10-ben kizárólag ezen két kar által meghirdetett képzéseket találunk.
A természettudományi területen az ELTE-TTK földrajz, biológia, kémia, valamint földtudományi szakjain volt szükség a legtöbb pontra a bejutáshoz, a toplistán találjuk még a SZIE Állatorvos-tudományi Karának hagyományosan nagy presztízsű biológia képzéseit, valamint a BME-TTK ugyancsak „elitképzésnek” számító fizika szakát.