Újra megcsúszott, inkább halasztják
Az átállás végső határideje eredetileg december 31. volt, ám, mint azt Varga Mihály kérdésre válaszolva közölte: „Nem vagyunk ortodoxok, nem az életet kívánjuk a jogszabályokhoz igazítani, hanem a jogszabályokat az élethez”. A miniszter kiemelte: nem kívánták azt elvárni a kereskedőktől, hogy a karácsonyi csúcs idején cseréljék le a pénztárgépeiket, ezért a támogatásnak is új feltételeket szabnak majd. Közlése szerint olyan új, reális határidőt adnak meg, amelyre mindenki, aki akarja, le tudja cserélni a kasszáját.
Részleteket jövő hétfőre ígért, de azt is leszögezte, hogy ma már megfelelő mennyiségű új pénztárgép áll rendelkezésre, a vámstatisztikai adatok szerint ugyanis jelentős mennyiséget hoztak be a forgalmazó cégek ezekből az eszközökből tavaly decemberben. Van például olyan vállalkozás, amelynél bármely kereskedő úgymond az utcáról betérve vásárolhat magának az új szabályoknak megfelelő pénztárgépet – emelte ki Varga Mihály. Tájékoztatása szerint már 15 ezer, az adóhivatalhoz online bekötött pénztárgép üzemel az országban.
Az átállás tehát intenzíven halad, hiszen karácsony előtt közvetlenül még alig haladta meg a tízezret a bekötött gépek száma. Ugyanakkor van még munka bőven, hiszen összesen mintegy kétszázezer kasszát kell lecserélni, ebben benne van a nagy láncok és nagyobb kereskedelmi egységek által használt, számítógépes (PC-alapú) pénztárgépállomány éppúgy, mint az ügynevezett kiskasszák, vagyis az egyszerű pénztárgépek is.
Az átállásra nettó 500 millió forint éves árbevételig minden kereskedő kap ötvenezer forint állami támogatást gépenként, feltéve, hogy megfelelnek a feltételeknek és szabályszerűen meg is igényelték a támogatást tavaly októberrel bezárólag. A dotációt a kereskedő úgy kapja meg, hogy a pénztárgép-forgalmazó ennyivel csökkentett áron értékesíti számára a gépet, az állam pedig a forgalmazónak utalja a támogatást. A nemzetgazdasági miniszter szavai szerint a nagy láncokkal is elnézőek lesznek: a PC-alapú kasszák esetén is tavaly év vége volt a szigorú határidő, azok a cégek, amelyek az idén nem rendelkeznek online kapcsolatra képes géppel, elvben óriási büntetésre számíthatnak.
Varga Mihály szerint azonban kiderült, hogy „a magyar informatikai piacon nem volt meg a szükséges fejlesztési kapacitás” ahhoz, hogy minden nagy láncnál, benzinkúthálózatban és gyógyszertárban sikerüljön átállni, ahol ilyen gépeket használnak. Ezért a NAV-nak mérlegelési jogkört adtak: amennyiben az üzemeltető mindent megtett az átállás érdekében, és ennek elmaradása nem rajta múlt, a hatóság nem büntet.
A pénztárgépek NAV-bekötését az átállás 2012 őszi bejelentésekor még tavaly áprilisi határidővel tervezte a kabinet, ez tolódott ki júliusra, majd szeptemberre. A 2013. év eleji tervek szerint mintegy 45-50 milliárd forint bevételt vártak az intézkedéstől, amelyből végül szinte semmi nem folyt be, az idei büdzsé viszont 90-100 milliárd forint áfatöbblettel kalkulál, noha ezt szakértők különösen optimistának tartják. Informatikai szakemberek szerint a végül év végéig meghosszabbított határidő is rövid volt, a magyar megoldás ugyanis műszaki értelemben mindenképpen egyedi, ezért kész megoldások nem léteztek rá, a gyártást megelőző fejlesztések a nulláról indultak, s igen hosszú időt vett igénybe az engedélyezés is – amellyel szintén voltak problémák.
A legnagyobb volumenben megrendelt géptípusnak úgy adták meg az engedélyt, hogy az nem felelt meg a feltételeknek (több más ilyen gép is volt, csak azok utólagos módosításokkal végül teljesítették a követelményeket), ezért a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnak vissza kellett vonnia a korábban kiadott engedélyét. Az Alt Cash Kft. Sam4S 270-es gépét azóta sem lehet forgalmazni.
A nagyoknak is kell még idő
Tegnap este 66 online pénztárgép szerepelt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal listáján, amely a forgalmazási engedélyt kapott gépeket foglalja össze. Ebből hét PC-alapú kassza az év utolsó napján, további négy pedig december 30-án kapott engedélyt. Köztük jól beazonosíthatóan ott van a Tesco, a Mol, a Penny, a Rossmann és a Humanic kasszarendszere, de a korábbi engedélyesek között megtalálhatók az OMV, az Aldi, az Auchan, a Lidl és a Spar pénztárgépei is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a forgalmazó legkorábban január 2-án kezdhette el a gépek terjesztését, feltéve hogy biztos volt a dolgában és még az engedély megszerzése előtt betárazott a készülékekből. Sokkal valószínűbb azonban, hogy az engedély megszerzését – vagyis az állami jóváhagyást – követően rendelték meg azt a mennyiséget, amelyet el tudnak adni a kereskedelmi láncoknak. Ha pedig így van, még három-hat hetet igénybe vesz, mire a kasszák meg is kezdhetik működésüket.