Ultimátum a boltoknak
Több tízezer kiskereskedőnek adott ultimátumnak is beillő határidőt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A honlapra kitett tájékoztatás szerint egy hetük van új gépet rendelni azoknak, akik nem tudták megfelelően kitalálni, hogy a korábban jóváhagyott gépek közül melyiknek lesz később is engedélye. Akik olyan gépet rendeltek, amelynek végül visszavonták a forgalmazási jogosultságát, most – egy újabb rendeletváltoztatás után –a NAV-nál igényelhetnek másik online kasszát.
Összesen 80 ezer megrendelést kell lebonyolítani jövő hétfőig az adóhatóságnál. Az új berendezések 100-150 ezer forintba kerülnek, a mulasztókra súlyos bírság vár, akár az üzletüket is bezárathatja a NAV.
A koreai gyártmányú gépeket kínáló Alt Cash Kft.-től azután vonták meg a forgalmazás jogát, hogy lejárt a kasszarendelésre adott október végi határidő. A több tízezer érintettnek így két választása van. Ha biztosra mennek, rendelnek másik cégtől, és megpróbálhatják a már kifizetett harmincezer forintos előleget visszaszerezni. De reménykedhetnek abban is, hogy a hátralévő öt napban az Alt Cash megkapja a végleges engedélyt egy másik gépére, és mégis tőle tudnak vásárolni. Ez szintén rendelkezett korábban engedéllyel, most pedig nem lehet forgalmazni. De itt még változhat a hivatal álláspontja.
Azt nem tudni, várható-e további gépek engedélyének visszavonása is – erre a kérdésünkre nem kaptunk választ az illetékes Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól (MKEH). A szervezet, amikor az Alt Cash gépeivel kapcsolatos lépéseit indokolta, bevallotta, amit nyáron még határozottan cáfolt. Úgy adott jogerős engedélyt a gépre, hogy közben eltitkolta: hiánypótlást írt elő, azaz a kassza nem felelt meg a hatályos rendeletnek. Az nem derült ki, mi volt a hiányosság.
Kérdeztük a hivatalt, de arra sem kaptunk választ, hogy kik vettek részt a kasszák engedélyezésében. Pedig részben az ő felelősségük, hogy a hazai kiskereskedőket 2,4 milliárd forint kár érheti. Az Alt Cash már 28 ezer gépet behozott az országba, a fejlesztést és a gyártást pedig alighanem a 80 ezer megrendelt gép 30 ezer forintos előlegéből előfinanszírozta. Kérdéses, hogy most a cég képes lesz-e az előlegek visszafizetésére. Ha nem, felelős lehet a kárért a forgalmazó, amely nem tájékoztatta az ügyfeleket a hiánypótlás előírásáról, de ugyanúgy az MKEH is. Hiszen feltételhez kötött engedélyeket adott ki, miközben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) erről szóló rendeletében nincs szó arról, hogy ilyen eljárásra mód volna. A hivatal mindenesetre elmulasztotta tájékoztatni a nyilvánosságot az engedély visszavonásának lehetőségéről.
Felvethető az NGM felelőssége is, amely augusztus végén több mint 30 millió forinttal támogatta a céget. Az Alt Cash vállalta, hogy tízezer pénztárgépét 100 ezer forintos áron dobja majd piacra. Ezzel az árak letörésére törekvő tárca telekürtölte a nyilvánosságot. Az addig engedélyezett kasszák ugyanis egyetlen lengyel gyártó termékei voltak. (Ezekbe az adóügyi ellenőrző egységet a Sagemcom, az internetkapcsolatot pedig a Mobil Adat Kft. biztosítja.)
Az Alt Cash a minisztériumi támogatást kihasználva egyébként villámgyors terjeszkedésbe is kezdett, ennek köszönhetően 80 ezresre hízott szerződésállománya. A lengyel Novitus gépekkel házaló forgalmazókkal eközben csak néhány ezren szerződtek. Ezt követte az engedély visszavonása – minden határidő után. Az Alt Cash Kft. fellebbezett az MKEH határozata ellen, de elbukott. Már a jogorvoslat elbírálása alatt volt olyan eset, amikor a NAV ellenőrei figyelmeztették a kiskereskedőt, hogy a koreaiak kasszája helyett másikat kell rendeljen.
A NAV bevallási rendszerén keresztül egyébként jelenleg 17 gép rendelhető - ebből 14-ben az adattovábbítást a Mobil Adat Kft. végzi, és ezen gépek adóügyi egységei közül 13-ét gyártotta a Sagemcom. Az árak és a feltételek is hasonlatosak (25 vagy - két esetben - 50 ezer forint előleget kell fizetni) ezekre. A versenyt a Szintézis Kft. két, illetve a Prior Cash Kft egy Novatek gépe jelenti. Ebben a három egységben a T-Mobile az adattovábbító és a Tekinvest Holding az adóügyi egység gyártója - és érdekes módon csak ezeknél van az induló ár 130 ezer forint alatt.
A listára még az időközben engedélyt kapott magyar kassza, a Komondor kerülhet fel. Ez a Fema-Cas Bt. fejlesztése, amelynek tulajdonosa, a Pénztárgép.Com Kft. idén július óta működik ötszázezer forintos tőkével. A bt. már régebben a piacon van, tavaly a mérlege szerint 90 ezer forint nyereséget ért el.