Itt a növekedés, csak a mérték lehet kérdéses

Csütörtökön kiderül, ki teljesített jobban és ki rosszabbul, hiszen aznap teszik közzé az Európai Unióban a harmadik negyedévről szóló növekedési adatokat. A magyar gazdaság növekedési pályára állt.

A bemelegítés már múlt csütörtökön megtörtént, az amerikai össztermék (GDP) éves szinten 2,8 százalékos bővülése alaposan túllépett a két százalék környékén horgonyzó elemzői várakozásokon. Az kérdéses, hogy az amerikai gazdaság felől érkező pozitív üzenetek – köztük a foglalkoztatottság szintjének javulása – mennyire húzták magukkal Európát, de kétségtelen, hogy a másfél évig tartó recesszióból a második negyedévben kilábaló euróövezetnek most már határozottabb életjeleket kellene adnia.

Azt korábban lehetett tudni, hogy a periferiális országok közül a spanyol GDP hosszú idő után ismét növekedett negyedév/negyedév alapon, Németország esetében azonban ezen a szinten már lassulást vár a piac, méghozzá az előző, 0,7 százalékos tempóból 0,4 százalékosra fékezhet Európa legnagyobb gazdasága. Eppich Győző, az OTP Bank elemzője szerint ennek nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, ugyanis a második negyedéves kiugró adat a rendkívül rossz év eleji időjárás következménye volt, mivel számos építőipari beruházás kivitelezése átcsúszott a második negyedévre.

Ha ezt is figyelembe vesszük, kisimul a növekedési grafikon, a második és a harmadik negyedév teljesítményében nem lesz akkora különbség. A német ipari megrendelések alapján viszont már most elmondható, hogy a 2013-at záró három hónapban még erősebb GDP-adatot produkálhat a magyar szempontból legjelentősebb uniós gazdaság. A második negyedévben a magyar GDP fél százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, de az előző három hónapét minimálisan, 0,1 százalékkal tudta csak felülmúlni.

Angela Merkel német kancellár. Csütörtökön kiderül, hogy az utóbbi időben nagy külkereskedelmi mérlegtöbblete miatt bírált Németország mennyit lök az unió szekerén
Angela Merkel német kancellár.Csütörtökön kiderül, hogy az utóbbi időben nagy külkereskedelmi mérlegtöbblete miatt bírált Németország mennyit lök az unió szekerén

Az elemzői konszenzus 0,8 százalékos éves növekményt vár, elsősorban a feldolgozóipar – ezen belül is az autógyártás felfutására – számítva. A mezőgazdaság és az építőipar szolgálhat még pozitív meglepetéssel, ahogy az előző időszakban is e három ágazat tette a legtöbbet a recessziós időszak lezárásáért.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője arra hívta fel a figyelmünket, hogy az adatot javíthatja a hazai ipar kimagasló szeptemberi teljesítménye: az előzetes adatok 5,5 százalékos éves bővülést vetítenek előre, ez pedig 0,9 százalékosra tolhatja fel a negyedéves növekedési adatot. Az Európai Bizottság szerdán ismertetett, az előzőhöz képest feljavított prognózisa az idén 0,7 százalékos, jövőre 1,8 százalékos magyar GDP-bővüléssel számol, azaz a kormány 0,9, illetve kétszázalékos növekedési tervét ma sem tartja reálisnak, de a költségvetési hiány tekintetében Brüsszel szerint is teljesíteni tudjuk a követelményt, azaz nem lépjük túl a háromszázalékos GDP-arányos deficitet.

A Moody’s sincs elájulva Magyarország teljesítményétől. A hitelminősítő szerint erősen korlátozott a magyar gazdaság középtávú növekedési potenciálja. A gyenge demográfiai mutatók, a térségi összehasonlításban alacsony foglalkoztatási ráta és a rossz beruházási klíma nem segíti a fejlődésünket. Az inflációt illetően viszont nem lehet ok panaszra: a héten jön ki az októberi mutató, amelytől nem érdemes bombameglepetést várni: a szeptemberi 1,4 százalék megismétlődésére szavaznak a legtöbben.

Az árak karbantartásáért ezúttal a sorozatos üzemanyagár-csökkentések tették a legtöbbet. Egy százalék alá csak akkor megy majd az árindex, ha a novembertől élő újabb rezsicsökkentés megjelenik a számlákban.

Nagy érdeklődésre tart még számot a piacon az amerikai szövetségi költségvetés októberi deficitjének adata, amelyet szerdán közölnek. Az októberrel indult új költségvetési év első havi hiányértéke a várakozások szerint 104 milliárd dollár lehetett, 16 milliárddal kisebb, mint 2012 októberében volt.

Az alacsonyabb deficit hátterében részben az áll, hogy az amerikai szövetségi adminisztráció október 1. és 17. között leállt, ami kényszerű megtakarítást hozott. Az idei év elején kezdődött költségvetési megszorítás következtében 4,1 százalékra csökkent a szeptemberrel zárult költségvetési évben a deficit, ami jelentős, GDP-arányosan egy év alatt csaknem háromszázalékos mérséklődést takar.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.