Problémás a fapados villany
A cégeknek a hivatal tételes hibalistája, illetve javítási utasításai kézhezvételétől számított 20 napon belül orvosolniuk kell a hiányosságokat, addig a két társaság nem köthet új lakossági online tarifaszerződést. A MEKH kétségesnek tartja a már létrejött megállapodások érvényességét is. Ezért biztosítani kell a szerződők számára a 45 napon belüli elállás lehetőségét hátrányos jogkövetkezmény nélkül. Az Elműt és az Émászt egyaránt 2-2 millió forint bírság megfizetésére kötelezték.
Az azonos tulajdonosi körbe tartozó Elmű és Émász májusban fapados áramszolgáltatást indított lakossági fogyasztók számára. Akik bizonyos feltételeket vállalnak, az energiadíjból nyolc- (a teljes számlából körülbelül 4) százalékos árkedvezményt kapnak ez év végéig. A hivatal leszögezi, hogy ez önmagában nem jogsértő.
A feltételekkel viszont annál több gondjuk akadt. Felhívják a figyelmet, hogy a látszólag egyszerű átszerződés után a fogyasztóra egész más ellátási szabályok vonatkoznak. Hisz, míg addig úgynevezett „egyetemes” szolgáltatást vettek igénybe, az átszerződéssel már „szabadpiaci” ügyfelekké válnak. Míg előbbi kör egyfajta állami védelem alatt áll, vagyis a vevő államilag kötött tarifán vásárol, és többek között igénybe veheti az ügyfélszolgálatokat, addig a szabadpiaci ügyfelek tarifáját és feltételeit a szolgáltató kötetlenebbül határozhatja meg.
A hivatal szerint erről a különbségről nem tájékoztatták az érdeklődőket megfelelő időben és részletességgel, csupán a szerződéses feltételek első elfogadása után. A leglényegesebb körülmények csak a szerződéskötés megkezdése után váltak megismerhetővé, külön egérkattintásra.
Káoszként hat, amit a MEKH a feltételek ismertetése kapcsán tapasztalt. Négy különböző dokumentum – Hirdetmény, Részvételi Szabályzat, elektronikus felületek és Gyakran ismételt kérdések – más-más feltétellistát tüntetnek fel. Az összes előírást egyik sem tartalmazza teljes körűen, és csak kettő tájékoztat arról, hogy az átszerződéssel a vezérelt („éjszakai”) áram ára nem „online”, hanem szabadpiaci lesz. Mint ahogy a felmondási feltételekkel is csak itt szembesül az érdeklődő.
A MEKH egyik súlyos megállapítása: az adminisztrációs időszakban előfordulhat, hogy egy vevő az online tarifa megrendelése után szerződés és ellátás nélkül maradhat. Ismereteink szerint azonban a két cég valójában addig a napig egyetemes szolgáltatást nyújt ügyfeleinek, amíg az online tarifa életbe nem lép, így mindez nem fordulhat elő.
Noha a szolgáltatók vitatták, a hivatal ajánlattételnek minősítette a cégek hirdetményét, amire így szigorú formai kötöttségek vonatkoznak. A hatóság szerint az online szerződés nem szünteti meg az egyetemes szolgáltatást, azt külön írásban fel kell mondani.
Megállapították azt is, hogy az online szerződés nem felelt meg az Elmű-Émász üzletszabályzatának. A MEKH az aktát más hatóságokhoz is továbbította, további vizsgálódások céljára. Boross Norbert, az Elmű-Émász szóvivője megkeresésünkre közölte, vizsgálják a bírósági fellebbezés lehetőségét. Korábban néhány ezer átszerződőről adott számot a szolgáltató. Értesülésünk szerint többen hűségnyilatkozatot vállaltak.
Az Elmű-Émász az ügy kapcsán közölte: az Online Tarifa a MEKH szerint is megfelel a szabadpiaci szabályoknak. Azt a hivatal a mást sugalló sajtóhírekkel ellentétben nem „tiltotta be”, így az Online Tarifa értékesítése tovább folytatható – szögezik le. (Ismereteink szerint a MEKH fenntartja, a termék jelenleg nem értékesíthető.) A hivatal a tarifa igénylésével összefüggő ügyfél-tájékoztatóban vélt felfedezni némi hiányosságot, elsősorban a szabadpiacra történő kilépés és az ezzel járó, az ügyfelet érintő változások megfelelő kommunikációját érintően – fogalmaznak. Tekintettel arra, hogy a társaságcsoport vitatja a MEKH határozatának és indoklásának egyes megállapításait, további szakmai egyeztetéseket kezdeményeztek. Hozzáfűzik: november első felében küldenek ügyfél-tájékoztatót arról, miként tudják érvényesíteni vevőik körében a hatósági áramtarifa november 1-jétől várható 11,1 százalékos csökkentését. Aki el szeretne állni a szerződéstől, december 1-jével bánatpénz nélkül megteheti. Aki ragaszkodik november 1-jéhez, ez irányú kérését a héten még befogadják.
Csökkenhet az MVM-bevétel
Valószínűleg az utolsó lehetséges pillanatban, azaz ma jelennek meg a 11,1 százalékos áram- és gázárcsökkentés szabályai. Egyes számítások szerint 2 forinttal csökkenhet a lakossági szolgáltatók mögött álló áram-nagykereskedő, az MVM évek óta 17,3 forinton álló átadási ára. Ez korábban nem változott, most az állami energiacsoportnak mintegy 20 milliárdos veszteséget okozhat. A szolgáltatók garantált árrése kissé tovább csökkenhet (korábbi közléseik szerint lakossági szolgáltatásuk veszteséges), s a vállalkozások terhei is nőnek. Az MVM tulajdonában lévő, a központi áramhálózatot kezelő Mavir ugyanakkor a megjelent részletszabályok alapján többletbevételekre számíthat.