Egis: most már lépni kell!
Ez a vásárlási szándék ismertetése előtti utolsó kereskedési napon kialakult tőzsdei záróárnál 33 százalékkal, míg a 2013. szeptember 24-ét megelőző hat hónap átlagáránál 38 százalékkal magasabb árat jelentett.
Ugyanakkor azoknak a részvénytulajdonosoknak, akik eddig még nem tettek lépéseket, s valóban szeretnének részvényeket ennyiért eladni a Servier-nek, sietniük kell. Nem elegendő szándékukat csupán a brókercégüknél jelezni. Ha valaki el kívánja fogadni a Servier-csoport által felkínált összeget, annak – függetlenül attól, hogy hol vezeti számláját – a folyamatot bonyolító KBC Securities internetes oldalán, ki kell töltenie az erről szóló részvényesi nyilatkozatot. Ha ezt a folyamatot végigvitte, akkor a dokumentumot ki kell nyomtatnia, s két tanú kézjegyével ellátva vissza kell küldenie a KBC Securities számára. A részvényesi nyilatkozatban meg kell adni a kifizetéshez szükséges adatokat, így például a bankszámlaszámot is.
Ezzel azonban nem értek véget a feladatok, mert azt nem lehet megúszni, hogy az ügyfél a saját bankjánál vagy brókercégénél kérje az Egis-részvények transzferálását a KBC-hez. Az erről szóló igazolást pedig mellékelni kell a korábban említett részvényesi nyilatkozathoz.
Ráadásul arra külön figyelni kell, hogy a november 5-i határidő nem a feladásokra vonatkozik. Jövő hét kedd éjfélig az összes dokumentumnak és a részvénytranszfernek be kell érkeznie a KBC-hez, akinek a papírjai eddig az időpontig nem futnak be, annak a felajánlását már nincs mód elfogadni – hangsúlyozta lapunknak Hegyi Ádám, a KBC Securities Corporate Finance üzletágának igazgatója. Vagyis, aki csak hétfőn intézi az ügyet, az jobb, ha személyesen teszi, mert a levelek késői beérkezésére nem lehetnek tekintettel.
Ha valaki ebbe a helyzetbe kerül, vagy magasabb ár reményében nem akarja felajánlani részvényeit eladásra, annak azért tisztában kell lennie azzal, hogy a korábbiaknál lényegesen nehezebb lesz eladni a papírjait. A Servier a szándéka ismertetésekor egyértelműen jelezte, hogy ha 90 százaléknál nagyobb tulajdonrészt szerezne meg az akció révén, akkor a maradék esetében a magyar jogszabályok által engedélyezett kiszorítás szabályaival élne. Ez például annyit tesz, hogy jelezheti, hogy a maradék részvénycsomagot is darabonként 28 ezer forintért veszi meg. Ebben az esetben viszont az eladás már nem mérlegelés kérdése a részvénytulajdonosok számára, hanem ennyiért kötelezően el kell adni a papírokat a franciáknak.
Kisrészvényesi szemszögből nehezebb helyzet is összejöhet, ha a Servier nem kerül az akció révén az említett 90 százalék fölé. A többségi tulajdonos ugyanis kivezetheti a részvényt a Budapesti Értéktőzsdéről. Amennyiben pedig eltűnik a szervezett piac, akkor csak eseti alkalommal és egyedi megállapodás alapján tudják a tulajdonosok eladni a részvényeiket. Ez pedig rosszabb árral jár együtt.
A jelenlegi felajánlási számokat firtató kérdésünk elől kitértek a KBC illetékesei. Ha ugyanis erről adatokat közölnének, akkor sérülne a piaci szereplők egyenlő tájékoztatásának elve. Hiszen ha valaki egyszer már leadta a részvényesi nyilatkozatát, azt már nem vonhatja vissza, így minden későbbi adat vagy információ azokat hozná előnybe, akik még nem léptek. A felajánlási eredményt egyébként november 7-én teszik közzé, míg a kifizetéseket november 12-én indítják –tájékoztattak a KBC-nél.