Drágább lesz az új kassza
E szerint a NAV 2013 . október 14-éig 114 806 esetben adott ki 50 ezer forintos támogatásra jogosító üzembe helyezési kódot, 21 164 esetben pedig elutasította a támogatás iránti igényt. A 114 ezer jogosultból mintegy nyolcvanezernek – ha a jelenlegi helyzet marad – még a támogatás is csak veszteségminimalizálás lesz, hiszen a Sam4S betiltásával helyzetbe hozott, a lengyel Novitus által gyártott különböző gépek mintegy harminc-negyvenezer forinttal kerülnek többe, s ehhez kell még hozzászámolni az elbukott harmincezer forintnyi előleget. S akkor még nem számoltunk azzal, hogy vajon a lengyel gépeket forgalmazó vállalkozások vajon megemelik-e az árakat akkor, ha a legnagyobb versenytárs az engedélyei miatt kiszorul a piacról. Más kérdés, hogy a hivatal eljárása – miszerint egy jogerős engedélyt visszavonnak – alapján akár az is elképzelhető, hogy a lengyel kasszák forgalmazási engedélyével is így járnak el, s ez hatalmas káoszt okozhat a piacon. Miként az is, hogy az Alt Cash másik terméke, a Sam4S NR–300 is szégyenpadra ülhet: ennél a gépnél is szerepel már a forgalomba hozatal korlátozása, vagyis végül akár ennek az engedélyét is visszavonhatják.
A hivatal lépésének sajátossága, hogy eddig arról szó sem volt, hogy a típusengedélyeket csak feltételesen adták meg. Nyár végén lapunk érdeklődésére a hivataltól érkezett válasz határozottan cáfolta, hogy a kiadott engedélyek ideiglenesek volnának. Így aztán a kereskedők javában rendelték ezeket a gépeket, jóhiszeműen.
Az Alt Cashnél nem nyilatkoztak a történtekről, ám úgy hírlik, amúgy sem tudnának mit mondani: a céget ismerők szerint a forgalmazó eddig meg sem kapta az engedély visszavonásáról szóló határozatot a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól (MKEH). A határozat ismeretében pedig nehéz fellebbezni is, amire onnantól van 15 napja a cégnek, ahogy kézhez vették az iratot.
Az Alt Cash még nyár közepén, negyedikként kapta meg a Sam4S NR–270-es kasszára a típusengedélyt. Miközben versenytársai – a Laurel Kft., a Micra-Metripond Kft., a Montel Informatika Kft., majd a később piacra lépett LA Pénztárgép Kft. – lényegében ugyanazt, a lengyel Novitus cég által gyártott gépet forgalmazzák, ugyanazzal az adóügyi ellenőrző egységgel (AEE), illetve mobil adatkártyával, addig az Alt Cash olyan géppel lépett a piacra, amely egykor a Samsung gyártmánya volt; a koreai terméket eddig is jól ismerték a kereskedők, s vélhetőleg azért sikerült gyorsan teríteniük a piacot, mert a kassza működése már ismerős volt a boltosoknak, jó minőségű és terhelhető gépnek számított. Mindezzel szemben a lengyel cég terméke és minősége itthon ismeretlen – nemzetközi viszonylatban nem az –, de a legnagyobb hendikepje mégis az, hogy annak használatát meg kell tanulnia a boltosnak és alkalmazottjának.
Ugyan a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) többször is módosította az adóhatósággal állandó adatkapcsolatot biztosító pénztárgépek beszerzésére megszabott határidőt, a kereskedők nem igazán csipkedték magukat, hogy szerződést kössenek valamelyik forgalmazóval. Szakmai vélekedések szerint – többek között az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) is többször hangot adott ennek a vélekedésének – azért, mert a piacon elérhető, zömében Novitus-kasszák ára igen magas, 160-170 ezer forint volt.
Az átállás újabb csúszásával fenyegető helyzetben, szeptemberben az NGM támogatási szerződést kötött az Alt Cashsel, hogy letörje a többi forgalmazó árait. 200 ezer euró fejében november 30-ig tízezer pénztárgép legfeljebb nettó százezer forintért való értékesítését vállalta a cég, szemben az egyébként 138 ezer forintos árral. Erre a konkurensek árai is 140 ezer forint körüli szintre csökkentek a 170-ről. A tízezres keret órák alatt elfogyott.
A mostani döntések ugyanakkor nemcsak a pénztárgépekről, hanem a mobilszolgáltatókról is szólnak. Minthogy az Alt Cash a Magyar Telekom adatkommunikációs szolgáltatását építette a gépeibe, annak sarokba szorításával a Mobil Adat Kft. előtt nyílik meg a piaci hódítás lehetősége. A frissen alapított, kifejezetten a NAV-bekötésre építő cég tulajdonosai jó lóra tettek: felhasználónként akár havi ezer forint is ütheti a cég markát. Mint korábban megírtuk, a cég egyik tulajdonosa, Hauser Gábor egy ralirepülő klubban és egy repülőgépben is versenyez Vágújhelyi Ferenccel, aki a NAV informatikai elnökhelyetteseként ezzel a projekttel foglalkozik. Az MKEH lépésével az eddig ismeretlen Mobil Adat szolgáltatását használó lengyel és szlovák gépek gyakorlatilag egyedül maradnak a piacon.